Ile kosztuje woda?

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu

Szalenie trudna bedzie odpowiedź na to pytanie. Bo bardzo często, albo prawie zawsze płacimy nie tylko za wodę, ale za całą masę innych elemntów, które również wpływają na jej cenę. A cenę wody możemy rozumieć na kilka sposobów, jako koszty ekonomiczne, które ponosimy płacąc za nią w kasie, albo jako koszty środowiskowe, które ponosimy w dłuższej perspektywie. Do kosztów środowiskowych zaliczymy na przykład konieczność zużycia surowców, np ropy, wody i energii i związanych z tym emisjami gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń. Zużywamy je lub emitujemy do wyprodukowania opakowania (najczęściej butelki PET), w którym sama woda będzie przechowywana, do transportu wody do sklepu czy też do jej przechowania. Są one trudne do oszacowania, ale przykładowo do wyprodukowania butelki, w której przechowywana jest woda, potrzebujemy zużyć 3 razy więcej wody niż się w niej mieści. Koszty środowiskowe są często odłożone w czasie i powstają w innej przestrzeni, bo przecież nie widzimy wyemitowanych na potrzeby produkcji butelki zanieczyszczeń stojąc przy kasie w supermarkecie. Tu raczej zauważymy koszty ekonomiczne. Te oczywiście będą mocno różnić się od miejsca i sposobów produkcji i dostarczania wody. Sami jednak bez większych problemów zauważymy, że kupując wodę w butelce w niewielkim stopniu płacimy za wodę. Wystarczy porównać cenę wody 1,5l z 0,5l. Gdy do tej mniejszej butelki dopłacimy połowę ceny (a więc teoretycznie 0,25l) dostaniemy butelkę 1,5l (czyli o 1l więcej…). Niektóre szacunki mówia o tym, że w koszcie 1,5l butelki wody 15% z nich będzie stanowić sama produkcja wody butelkowanej (opakowanie oraz “wlanie wody do butelki”). Kolejne 20% to koszty sprzedaży i marketingu. Również około 20% wynoszą koszty dystrybucji. Na końcu mamy marże (hurtowni, końcowego sprzedawcy), które sięgają 30%. Teoretycznie koszt samej wody jest niewielki, poniżej 1 %.

No ale, ktoś może powiedzieć, że zakupy wody butelkowanej są uzasadnione bo płacimy za jakość. W niektórych sytuacjach zapewne można to uzasadnić, ale nie wiem, czy akurat jakością. Są obszary świata, gdzie mamy problem z dostępnością wody o dobrej jakości, zdarzają się awarie systemów wodociągowych, woda w studniach wysycha (to zdarza się nawet w Polsce). Jednak czy w normalnej sytuacji uzasadnione jest korzysanie z wody butelkowanej? Wiele zależy od miejsca i stanu sieci wodociągowej. Zobaczmy jak wygląda sytuacja w Lublinie, w którym mieszkam.
Poniżej zdjęcie tablicy i podsumowanie niektórych rodzajów wód butelkowanych, jakie robię z uczniami na lekcji. Na dole tabeli w ostatnim wersie znajduje się MPWIK.

Jak widzicie skład wody kranowej jest bardzo zbliżony do tego, jaki znajdziemy w wodach, które są wydobywane w rejonie Nałęczowa i można śmiało powiedzieć, że są powszechnie znane. No dobrze, ale wróćmy do ceny.
Według Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności dorosła osoba powinna pić około 2-2,5 litra wody. Przyjmijmy dolną granicę. Będzie to oznaczać, że człowiek w ciągu miesiąca wypija 60L wody. Butelkowana woda mineralna w składzie podobnym do MPWIK Lublin w promocji kosztuje około 1,50zł za butelkę 1,5L. A więc jej cena to 1zł za 1L. Przyjmijmy więc, że w ciągu miesiąca zapłaci za wodę pitną 60zł od osoby.
A jak wygląda w tej sytuacji woda kranowa o takim samym składzie? W Lublinie sytuacja przedstawia się następująco: Cena 1m3 wody wynosi 4,2zł. Do tego od razu doliczana jest opłata za ścieki w wysokości 5,57zł. No i jeszcze jest abonament w kwocie 10,93 zł za miesiąc, pominiemy go jednak ponieważ abonamant rozbija sie na całe zużycie wody, a statystycznie dorosły Polak zużywa jej w ciągu miesiąca 3m3, tak więc te 60L, nie odgrywa tutaj istotnej roli. No to ile łącznie będzie mnie kosztować te 60L? 0,58zł. Tak! 58 gr i to nie jest cena za litr, czy za butelkę, tylko za 60L wody…

Ok. To jak już uratowałem Wam 60zł miesięcznie, to nie ma wymówki, żeby nie wpłacić piątaka na GeoEdukację w serwisie Patronite. Miłego dnia.

patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Tornada i cyklony tropikalne

Wysłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Oba zjawiska, o których sobie dzisiaj powiemy, są to

16. Ameryki 3. atmosfera

Miasta, które chciały wygrać z przyrodą

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Istnieją miasta, którym się udało powstać od zera, w

11. Urbanizacja Ciekawostki

Środowisko przyrodnicze Ameryki

Posłuchaj tego materiału jako podcast: Kiedy Krzysztof Kolumb dopłynął do Ameryki, myślał, że jest w Indiach.

16. Ameryki

Wpływ zmian klimatu na wybrane geozagrożenia

Poniższa grafika wykonana jest na podstawie materiałów dostępnych na stronie berkeleyearth.org, jednak postanowiłem ją uzupełnić

15. Relacje człowiek środowisko 18. Problemy współczesnego świata 3. atmosfera

Siła Coriolisa

Siła Coriolisa Siła Coriolisa działa na wszystkie ciała na naszej planecie, które poruszają się na

2. ziemia we wszechświecie