Wielkość Układu Słonecznego

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu:

Jak duży jest Wszechświat? Ogromny to mało powiedziane. Bo ogromny to jest już sam Układ Słoneczny. I może to raczej na nim się skupimy. Załóżmy, że chcemy cały Układ Słoneczny zmieścić na drodze ze Śląska nad nasze morze. Przyjmijmy, że Katowice są w miejscu, gdzie znajduje się Słońce, a Gdańsk to orbita ostatniej planety Układu Słonecznego, czyli Neptuna. Cała trasa z centrum Katowic do centrum Gdańska to około 519 km a odległość że Słońca do ostatniej planety Układu Słonecznego wynosi około 4,5 mld km. Oznacza to, że po zastosowaniu skali, 1km naszej trasy przez Polskę, to około 8 700 000 km w kosmosie. 

No dobrze. Ruszamy. Według map Google w momencie kiedy akurat sprawdzałem taką trasę można pokonać w nieco ponad 5 godzin. Przyjmijmy więc, że  będziemy podróżować ze średnią prędkością 100 km/h.  

Do Merkurego dotrzemy dosyć szybko bo już po 4 minutach naszej podróży, czyli po przejechaniu niecałych 7 km. Wenus nie będzie dużo dalej. Potrzebujemy kolejnych niecałych 4 minut I jesteśmy na miejscu, czyli nieco ponad 12 km startu. Ziemia, czyli trzecia Planeta od Słońca, nazywana inaczej błękitną planetą, znajduje się w odległości 17 km od początku podróży. Podróż na Ziemię zajmie nam niecałe 11 minut. Kolejny jest Mars, do którego dotrzemy po przebyciu 26 km czyli jakichś 16 minutach drogi. To na nim znajduje się największa góra w całym Układzie Słonecznym. Mars jest ostatnią planetą zaliczaną do planet wewnętrznych, które łączą 3 cechy: są położone blisko siebie, mają małe rozmiary oraz są planetami skalistymi. 

No dobrze, minął nieco ponad kwadrans podroży, a za nami już połowa wszystkich planetę Układu Słonecznego. A zostało nam jeszcze ponad 5 godzin drogi. 

Planety zewnętrzne, do których teraz zmierzamy znajdują się zdecydowanie dalej od siebie. Mają także znacznie większe rozmiary i zbudowane są z gazów. Pierwszą z nich będzie Jowisz, czyli największa planeta Układu Słonecznego. Dotrzemy do niego po przejechaniu prawie 90 km czyli podróż tutaj, zajmie nam niecałą godzinę. Kolejna planetą jest Saturn znany ze swych pierścieni. Znajduje się on 164 km od miejsca naszego wyjazdu. Znajdziemy się tutaj po nieco ponad półtorej godziny jazdy. Dalej znajduje się Uran. Tu czeka nas już dłuższa droga. Dotrzemy tutaj po przejechaniu 330 km a zajmie nam to prawie 3 i pół godziny od wyjazdu. Zostają nam jeszcze niecałe 2 i pół godziny drogi i wreszcie po przebyciu łącznie ponad 500 km co zajęło nam ponad 5 godzin, docieramy na koniec Układu Słonecznego. 

A poniżej znajduje się droga, którą właśnie pokonaliśmy z zaznaczonymi na niej “planetami”.

patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Stany Zjednoczone – czy to jeszcze potęga gospodarcza?

To może na początku odpowiem na pytanie z tytułu: TAK.Nie musicie więc przewijać całej strony,

14. Usługi 16. Ameryki 18. Problemy współczesnego świata 8. Geografia polityczna

Współrzędne geograficzne

Są takie tematy, które trudno wytłumaczyć tylko za pomocą dźwięku. Czasami trzeba sięgnąć również po

1. Metody badań

Zmiany klimatu w przeszłości

Wykresy przedstawiające zmiany klimatu (średniej temperatury powietrza) w okresie nawet do 70 milionów lat temu.

15. Relacje człowiek środowisko 18. Problemy współczesnego świata 3. atmosfera

Konkurs “Geografia AI 2”

"Geografia AI 2" to druga edycja konkursu przeznaczonego dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz

inne

Szerokość geograficzna a klimat

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na klimat danego miejsca jest szerokość geograficzna. To wraz z nią

3. atmosfera

Dodaj komentarz