Wielkość Układu Słonecznego

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu:

Jak duży jest Wszechświat? Ogromny to mało powiedziane. Bo ogromny to jest już sam Układ Słoneczny. I może to raczej na nim się skupimy. Załóżmy, że chcemy cały Układ Słoneczny zmieścić na drodze ze Śląska nad nasze morze. Przyjmijmy, że Katowice są w miejscu, gdzie znajduje się Słońce, a Gdańsk to orbita ostatniej planety Układu Słonecznego, czyli Neptuna. Cała trasa z centrum Katowic do centrum Gdańska to około 519 km a odległość że Słońca do ostatniej planety Układu Słonecznego wynosi około 4,5 mld km. Oznacza to, że po zastosowaniu skali, 1km naszej trasy przez Polskę, to około 8 700 000 km w kosmosie. 

No dobrze. Ruszamy. Według map Google w momencie kiedy akurat sprawdzałem taką trasę można pokonać w nieco ponad 5 godzin. Przyjmijmy więc, że  będziemy podróżować ze średnią prędkością 100 km/h.  

Do Merkurego dotrzemy dosyć szybko bo już po 4 minutach naszej podróży, czyli po przejechaniu niecałych 7 km. Wenus nie będzie dużo dalej. Potrzebujemy kolejnych niecałych 4 minut I jesteśmy na miejscu, czyli nieco ponad 12 km startu. Ziemia, czyli trzecia Planeta od Słońca, nazywana inaczej błękitną planetą, znajduje się w odległości 17 km od początku podróży. Podróż na Ziemię zajmie nam niecałe 11 minut. Kolejny jest Mars, do którego dotrzemy po przebyciu 26 km czyli jakichś 16 minutach drogi. To na nim znajduje się największa góra w całym Układzie Słonecznym. Mars jest ostatnią planetą zaliczaną do planet wewnętrznych, które łączą 3 cechy: są położone blisko siebie, mają małe rozmiary oraz są planetami skalistymi. 

No dobrze, minął nieco ponad kwadrans podroży, a za nami już połowa wszystkich planetę Układu Słonecznego. A zostało nam jeszcze ponad 5 godzin drogi. 

Planety zewnętrzne, do których teraz zmierzamy znajdują się zdecydowanie dalej od siebie. Mają także znacznie większe rozmiary i zbudowane są z gazów. Pierwszą z nich będzie Jowisz, czyli największa planeta Układu Słonecznego. Dotrzemy do niego po przejechaniu prawie 90 km czyli podróż tutaj, zajmie nam niecałą godzinę. Kolejna planetą jest Saturn znany ze swych pierścieni. Znajduje się on 164 km od miejsca naszego wyjazdu. Znajdziemy się tutaj po nieco ponad półtorej godziny jazdy. Dalej znajduje się Uran. Tu czeka nas już dłuższa droga. Dotrzemy tutaj po przejechaniu 330 km a zajmie nam to prawie 3 i pół godziny od wyjazdu. Zostają nam jeszcze niecałe 2 i pół godziny drogi i wreszcie po przebyciu łącznie ponad 500 km co zajęło nam ponad 5 godzin, docieramy na koniec Układu Słonecznego. 

A poniżej znajduje się droga, którą właśnie pokonaliśmy z zaznaczonymi na niej “planetami”.

patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Wpływ pogody na wydarzenia historyczne

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Zjawiska meteorologiczne potrafią wpływać na bieg wydarzeń historycznych. Przykładów

3. atmosfera Ciekawostki

Bliski Wschód – kultura i gospodarka.

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Bliski Wschód jest to region, który leży na pograniczu

14. Azja

Opady śniegu

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Jedne z poprzednich odcinków dotyczyły opadów atmosferycznych w postaci

3. atmosfera Ciekawostki

Indie. Kraj kontrastów społecznych i gospodarczych.

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Indie to kraj, który znajdziemy w południowej części Azji. Od

14. Azja

Chiny. (Prawie) najludniejszy kraj świata

Aktualizacja. W momencie nagrywania tego odcinka, Chiny były najludniejszym krajem na świecie. Jednak w 2023

14. Azja

Dodaj komentarz