Opady śniegu

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu:

Jedne z poprzednich odcinków dotyczyły opadów atmosferycznych w postaci deszczu oraz gradu. Tym razem baheterem są opady sniegu. Na początku interesuje nas ich wysokość. Śnieg, w przeciwieństwe do wody nie rozpływa się na boki i nie wsiąka, a więc to co spadnie, to tak sobie leży. I w tym cały problem. Jak słyszymy, że zima zaskoczyła drogowców, to najczęściej mamy na myśli właśnie intensywne opady śniegu. Czasem wystarczy kilkanaście centymetrów w ciągu kilku godzin, ale zupełnie nie jestem sobie w stanie wyobrazić sytuacji, kiedy w ciągu 24 godzin spada 230 cm śniegu, tak jak miało to miejsce w Japonii na górze Ibuki w 1927 roku. To całkiem sporo, prawda? Te 230 cm na naszych drogach oznaczałoby, że znaki drogowe byłyby niemal w całości zasypane.

Góra Ibuki / źródło: By kazu2011 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14985730

Najwięcej śniegu w ciągu miesiąca spadło w Kaliforni w USA. W ogóle nam się to miejsce nie kojarzy ze śniegiem, ale akurat Tamrack, czyli miejsce o którym mówimy znajduje się na wysokości ponad 2000m npm. W styczniu 1911 roku dosypało tam przez cały miesiąc prawie 10 metrów śniegu, dzięki czemu pokrywa snieżna dobiła do 11 metrów, czyli do 3 piętra. Roczny najwyższy opad śniegu wysniósł 31 metrów, czyli 10 piętrowy wieżowiec. Miał on miejsce jak zwykle tam, gdzie wszystko jest największe – czyli w USA na wulkanie Mount Rainier w okresie od lutego 1971 do lutego 1972 roku.

Mount Rainier / źródło: By Stan Shebs, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=278794

Śnieg, podobnie jak deszcz również może mieć różne kolory. Najczęściej pojawiał się czerwony śnieg. Informacje o nim mamy nawet od Arystotelesa. Rzymski historyk Pliniusz uważał, że to rdza, bo śnieg się starzeje. Przyczyna, która nam przychodzi to jakiś rodzaj osadu, który mógł znajdować się w powietrzu. Tak rzeczywiściebyło w 1895 roku w Kolorado, gdzie na ubraniach pojawiło się coś, co przypominało muł a w sąsiednich stanach spadł deszcz błota. Po prostu w opady deszczu lub śniegu zaplątał się pył pochodzący z Wielkich Równin w środkowej części USA. W rejonach polarnych oraz na dużych wysokościach czerwony śnieg jest z kolei powodowany przez glony. Śnieg może mieć także kolor żółty. I wcale nie chodzi tu o to, o czym część z was myśli. Tutaj przyczyną opadu śniegu w takim kolorze, również mogą być pyły w postaci lessu lub drobnego piasku znad Sahary. Jeden z ostatnich takich opadów zaobserwowano w dużej części Europy środkowej i północnej w 1991 roku. W Finlandii spadło wtedy nawet 30 cm żółtego śniegu. Czasami spada także ciemny śnieg, które powstaje w wyniku wymieszania ze znajdującymi się w powietrzu sadzą lub popiołami. Skoro według niektórych, śnieg był „zardzewiały”, to nie powinno być problemu również ze śniegiem robaczywym. W 1794 roku zaobserwowano taką sytuację na dworze króla Szwecji. Istnieją także informacje o takich opadach także w Europie Wschodniej, Rosji czy Szwajcarii, w której w 1922 wraz ze śniegiem spadały pająki, stonogi i mrówki.

patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Wpływ pogody na wydarzenia historyczne

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Zjawiska meteorologiczne potrafią wpływać na bieg wydarzeń historycznych. Przykładów

3. atmosfera Ciekawostki

Bliski Wschód – kultura i gospodarka.

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Bliski Wschód jest to region, który leży na pograniczu

14. Azja

Opady śniegu

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Jedne z poprzednich odcinków dotyczyły opadów atmosferycznych w postaci

3. atmosfera Ciekawostki

Indie. Kraj kontrastów społecznych i gospodarczych.

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Indie to kraj, który znajdziemy w południowej części Azji. Od

14. Azja

Chiny. (Prawie) najludniejszy kraj świata

Aktualizacja. W momencie nagrywania tego odcinka, Chiny były najludniejszym krajem na świecie. Jednak w 2023

14. Azja

Dodaj komentarz