Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu:
Jedne z poprzednich odcinków dotyczyły opadów atmosferycznych w postaci deszczu oraz gradu. Tym razem baheterem są opady sniegu. Na początku interesuje nas ich wysokość. Śnieg, w przeciwieństwe do wody nie rozpływa się na boki i nie wsiąka, a więc to co spadnie, to tak sobie leży. I w tym cały problem. Jak słyszymy, że zima zaskoczyła drogowców, to najczęściej mamy na myśli właśnie intensywne opady śniegu. Czasem wystarczy kilkanaście centymetrów w ciągu kilku godzin, ale zupełnie nie jestem sobie w stanie wyobrazić sytuacji, kiedy w ciągu 24 godzin spada 230 cm śniegu, tak jak miało to miejsce w Japonii na górze Ibuki w 1927 roku. To całkiem sporo, prawda? Te 230 cm na naszych drogach oznaczałoby, że znaki drogowe byłyby niemal w całości zasypane.
Najwięcej śniegu w ciągu miesiąca spadło w Kaliforni w USA. W ogóle nam się to miejsce nie kojarzy ze śniegiem, ale akurat Tamrack, czyli miejsce o którym mówimy znajduje się na wysokości ponad 2000m npm. W styczniu 1911 roku dosypało tam przez cały miesiąc prawie 10 metrów śniegu, dzięki czemu pokrywa snieżna dobiła do 11 metrów, czyli do 3 piętra. Roczny najwyższy opad śniegu wysniósł 31 metrów, czyli 10 piętrowy wieżowiec. Miał on miejsce jak zwykle tam, gdzie wszystko jest największe – czyli w USA na wulkanie Mount Rainier w okresie od lutego 1971 do lutego 1972 roku.
Śnieg, podobnie jak deszcz również może mieć różne kolory. Najczęściej pojawiał się czerwony śnieg. Informacje o nim mamy nawet od Arystotelesa. Rzymski historyk Pliniusz uważał, że to rdza, bo śnieg się starzeje. Przyczyna, która nam przychodzi to jakiś rodzaj osadu, który mógł znajdować się w powietrzu. Tak rzeczywiściebyło w 1895 roku w Kolorado, gdzie na ubraniach pojawiło się coś, co przypominało muł a w sąsiednich stanach spadł deszcz błota. Po prostu w opady deszczu lub śniegu zaplątał się pył pochodzący z Wielkich Równin w środkowej części USA. W rejonach polarnych oraz na dużych wysokościach czerwony śnieg jest z kolei powodowany przez glony. Śnieg może mieć także kolor żółty. I wcale nie chodzi tu o to, o czym część z was myśli. Tutaj przyczyną opadu śniegu w takim kolorze, również mogą być pyły w postaci lessu lub drobnego piasku znad Sahary. Jeden z ostatnich takich opadów zaobserwowano w dużej części Europy środkowej i północnej w 1991 roku. W Finlandii spadło wtedy nawet 30 cm żółtego śniegu. Czasami spada także ciemny śnieg, które powstaje w wyniku wymieszania ze znajdującymi się w powietrzu sadzą lub popiołami. Skoro według niektórych, śnieg był „zardzewiały”, to nie powinno być problemu również ze śniegiem robaczywym. W 1794 roku zaobserwowano taką sytuację na dworze króla Szwecji. Istnieją także informacje o takich opadach także w Europie Wschodniej, Rosji czy Szwajcarii, w której w 1922 wraz ze śniegiem spadały pająki, stonogi i mrówki.
Zmiany klimatu w przeszłości
Wykresy przedstawiające zmiany klimatu (średniej temperatury powietrza) w okresie nawet do 70 milionów lat temu.
Konkurs “Geografia AI 2”
"Geografia AI 2" to druga edycja konkursu przeznaczonego dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz
Szerokość geograficzna a klimat
Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na klimat danego miejsca jest szerokość geograficzna. To wraz z nią
Znajomość mapy fizycznej Polski
Na stronie www w zakładce Aktywności online pojawiła się seria nowych quizów. Dzięki nim sprawdzisz
Obieg wody
Poznaj dwa przydatne narzędzia do omawiania obiegu wody w przyrodzie oraz od czego zależą jego elementy składowe