Opady śniegu

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu:

Jedne z poprzednich odcinków dotyczyły opadów atmosferycznych w postaci deszczu oraz gradu. Tym razem baheterem są opady sniegu. Na początku interesuje nas ich wysokość. Śnieg, w przeciwieństwe do wody nie rozpływa się na boki i nie wsiąka, a więc to co spadnie, to tak sobie leży. I w tym cały problem. Jak słyszymy, że zima zaskoczyła drogowców, to najczęściej mamy na myśli właśnie intensywne opady śniegu. Czasem wystarczy kilkanaście centymetrów w ciągu kilku godzin, ale zupełnie nie jestem sobie w stanie wyobrazić sytuacji, kiedy w ciągu 24 godzin spada 230 cm śniegu, tak jak miało to miejsce w Japonii na górze Ibuki w 1927 roku. To całkiem sporo, prawda? Te 230 cm na naszych drogach oznaczałoby, że znaki drogowe byłyby niemal w całości zasypane.

Góra Ibuki / źródło: By kazu2011 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14985730

Najwięcej śniegu w ciągu miesiąca spadło w Kaliforni w USA. W ogóle nam się to miejsce nie kojarzy ze śniegiem, ale akurat Tamrack, czyli miejsce o którym mówimy znajduje się na wysokości ponad 2000m npm. W styczniu 1911 roku dosypało tam przez cały miesiąc prawie 10 metrów śniegu, dzięki czemu pokrywa snieżna dobiła do 11 metrów, czyli do 3 piętra. Roczny najwyższy opad śniegu wysniósł 31 metrów, czyli 10 piętrowy wieżowiec. Miał on miejsce jak zwykle tam, gdzie wszystko jest największe – czyli w USA na wulkanie Mount Rainier w okresie od lutego 1971 do lutego 1972 roku.

Mount Rainier / źródło: By Stan Shebs, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=278794

Śnieg, podobnie jak deszcz również może mieć różne kolory. Najczęściej pojawiał się czerwony śnieg. Informacje o nim mamy nawet od Arystotelesa. Rzymski historyk Pliniusz uważał, że to rdza, bo śnieg się starzeje. Przyczyna, która nam przychodzi to jakiś rodzaj osadu, który mógł znajdować się w powietrzu. Tak rzeczywiściebyło w 1895 roku w Kolorado, gdzie na ubraniach pojawiło się coś, co przypominało muł a w sąsiednich stanach spadł deszcz błota. Po prostu w opady deszczu lub śniegu zaplątał się pył pochodzący z Wielkich Równin w środkowej części USA. W rejonach polarnych oraz na dużych wysokościach czerwony śnieg jest z kolei powodowany przez glony. Śnieg może mieć także kolor żółty. I wcale nie chodzi tu o to, o czym część z was myśli. Tutaj przyczyną opadu śniegu w takim kolorze, również mogą być pyły w postaci lessu lub drobnego piasku znad Sahary. Jeden z ostatnich takich opadów zaobserwowano w dużej części Europy środkowej i północnej w 1991 roku. W Finlandii spadło wtedy nawet 30 cm żółtego śniegu. Czasami spada także ciemny śnieg, które powstaje w wyniku wymieszania ze znajdującymi się w powietrzu sadzą lub popiołami. Skoro według niektórych, śnieg był „zardzewiały”, to nie powinno być problemu również ze śniegiem robaczywym. W 1794 roku zaobserwowano taką sytuację na dworze króla Szwecji. Istnieją także informacje o takich opadach także w Europie Wschodniej, Rosji czy Szwajcarii, w której w 1922 wraz ze śniegiem spadały pająki, stonogi i mrówki.

patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Tornada i cyklony tropikalne

Wysłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Oba zjawiska, o których sobie dzisiaj powiemy, są to

16. Ameryki 3. atmosfera

Miasta, które chciały wygrać z przyrodą

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Istnieją miasta, którym się udało powstać od zera, w

11. Urbanizacja Ciekawostki

Środowisko przyrodnicze Ameryki

Posłuchaj tego materiału jako podcast: Kiedy Krzysztof Kolumb dopłynął do Ameryki, myślał, że jest w Indiach.

16. Ameryki

Wpływ zmian klimatu na wybrane geozagrożenia

Poniższa grafika wykonana jest na podstawie materiałów dostępnych na stronie berkeleyearth.org, jednak postanowiłem ją uzupełnić

15. Relacje człowiek środowisko 18. Problemy współczesnego świata 3. atmosfera

Siła Coriolisa

Siła Coriolisa Siła Coriolisa działa na wszystkie ciała na naszej planecie, które poruszają się na

2. ziemia we wszechświecie

Dodaj komentarz