W tym wpisie zobaczycie kilka map, które dotyczą tematyki urbanizacji i rozwoju miast. Dowiesz się także, gdzie można poszukać informacji na temat niektórych danych statystycznych.
Poniżej znajduje się mapa gęstości zaludnienia Francji z lat 1876 – 2017. Niby nic wielkiego, ale doskonale na tym przykładzie widać, jak przebiegają procesy urbanizacji. Bez problemu jesteśmy w stanie zauważyć, że gęstość zaludnienia na terenach wiejskich maleje, natomiast miasta i tereny wokół rozwijają się bardzo dynamicznie. Jest to więc niemal idealny przykład, na którego podstawie można omawiać procesy suburbanizacji i chociaz nie widać spadków zaludnienia w miastach, to silny rozwój stref podmiejskich w ostatnich 20 latach z dużą dozą prawdopodobieństwa jest spowodowany dezurbanizacją.
Moskwa to największa aglomeracja w Europie. Pamiętajmy jednak o tym, że rozmieszczenie ludności na obszarze samej aglomeracji jest bardzo nierównomierne. Podobnie nierównomiernie rozmieszczone są miejsca pracy i to właśnie różnice pomiędzy obszarami “pracowniczymi” a tymi pełniącymi głównie funkcje mieszkalne będzie powodować konieczność przemieszczania się a w efekcie korki, konieczność rozbudowy infrastruktury transportowej (naziemnej np. drogi lub transport zbiorowy, lub podziemnej np linie metra)
Poniżej znajdują się przykładowe mapy ze strony luminocity3d.org. Za jej pomocą możemy sprawdzać między innymi:
- gęstość zaludnienia
- zmiany i prognozy liczby ludności w aglomeracjach
- rozkład liczby ludności według klas gęstości
Poniżej dwa przykłady, na których możecie porównać Warszawę i Pekin.
Kolejna z map przedstawia nam obszary metropolitarne w Stanach Zjednoczonych. Jak widzimy jest ich trochę więcej niż te, które zazwyczaj omawiane są na lekcjach, ale fakt jest taki, że BosWash (tutaj podpisane jako Northeast) pomimo nie największej powierzchni zamieszkuje największa liczba osób.
I na sam koniec rekordy. Największe miasta, aglomeracje i obszary metropolitarne pod względem liczby ludności.
Miasta (City proper) to po prostu obszary jednostek administracyjnych – najprostsze do formalnego określenia. A więc ignorujemy przedmieścia i sąsiednie miejscowości.
Aglomeracje (Urban area) to obszary ciągłej zabudowy, które łączy integracja pod względem ekonomicznym (np. praca), komunikacyjnym (np. sieć transportowa, linie autobusowe) lub społecznym (np. szkoły)
Obszary metropolitarne (Metropolitan), to z kolei regiony zdefiniowane przez jednostki administracyjne do celów statystycznych. Przykład obszaru metropolitarnego Warszawy możecie zobaczyć na dole strony.
Wsparcie GeoEdukacji poprzez Patronite jako prezent
Zbliża się czas świąteczno noworoczny. Czyli mnóstwo okazji do dawania prezentów. Czy może być cos
Przemysł i usługi w Afryce
Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Zanim przejdziemy do charakterystyki sektora przemysłu i usług na kontynencie
Urbanizacja
W tym wpisie zobaczycie kilka map, które dotyczą tematyki urbanizacji i rozwoju miast. Dowiesz się
Konkurs “Geografia AI”
Geografia AI to konkurs przeznaczony dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół
Rolnictwo Afryki
Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Na samym początku omawiając temat rolnictwa w Afryce musimy sobie