Urbanizacja

W tym wpisie zobaczycie kilka map, które dotyczą tematyki urbanizacji i rozwoju miast. Dowiesz się także, gdzie można poszukać informacji na temat niektórych danych statystycznych.

Poniżej znajduje się mapa gęstości zaludnienia Francji z lat 1876 – 2017. Niby nic wielkiego, ale doskonale na tym przykładzie widać, jak przebiegają procesy urbanizacji. Bez problemu jesteśmy w stanie zauważyć, że gęstość zaludnienia na terenach wiejskich maleje, natomiast miasta i tereny wokół rozwijają się bardzo dynamicznie. Jest to więc niemal idealny przykład, na którego podstawie można omawiać procesy suburbanizacji i chociaz nie widać spadków zaludnienia w miastach, to silny rozwój stref podmiejskich w ostatnich 20 latach z dużą dozą prawdopodobieństwa jest spowodowany dezurbanizacją.

Moskwa to największa aglomeracja w Europie. Pamiętajmy jednak o tym, że rozmieszczenie ludności na obszarze samej aglomeracji jest bardzo nierównomierne. Podobnie nierównomiernie rozmieszczone są miejsca pracy i to właśnie różnice pomiędzy obszarami “pracowniczymi” a tymi pełniącymi głównie funkcje mieszkalne będzie powodować konieczność przemieszczania się a w efekcie korki, konieczność rozbudowy infrastruktury transportowej (naziemnej np. drogi lub transport zbiorowy, lub podziemnej np linie metra)

Rozmieszczenie miejsc pracy w Moskwie / http://urbanplanet.info/ is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License.    

 

Poniżej znajdują się przykładowe mapy ze strony luminocity3d.org. Za jej pomocą możemy sprawdzać między innymi:

  • gęstość zaludnienia
  • zmiany i prognozy liczby ludności w aglomeracjach
  • rozkład liczby ludności według klas gęstości

Poniżej dwa przykłady, na których możecie porównać Warszawę i Pekin.

Gęstość zaludnienia w Warszawie / źródło: https://luminocity3d.org/WorldPopDen/#8/52.481/20.528
Gęstość zaludnienia w Pekinie / źródło: https://luminocity3d.org/WorldPopDen/#8/52.481/20.528

Kolejna z map przedstawia nam obszary metropolitarne w Stanach Zjednoczonych. Jak widzimy jest ich trochę więcej niż te, które zazwyczaj omawiane są na lekcjach, ale fakt jest taki, że BosWash (tutaj podpisane jako Northeast) pomimo nie największej powierzchni zamieszkuje największa liczba osób.

Główne aglomeracje w USA / źródło: https://www.reddit.com/r/MapPorn/comments/jvlvpy/megalopolises_in_the_united_states/?utm_source=share&utm_medium=web2x&context=3

I na sam koniec rekordy. Największe miasta, aglomeracje i obszary metropolitarne pod względem liczby ludności.

Miasta (City proper) to po prostu obszary jednostek administracyjnych – najprostsze do formalnego określenia. A więc ignorujemy przedmieścia i sąsiednie miejscowości.

Aglomeracje (Urban area) to obszary ciągłej zabudowy, które łączy integracja pod względem ekonomicznym (np. praca), komunikacyjnym (np. sieć transportowa, linie autobusowe) lub społecznym (np. szkoły)

Obszary metropolitarne (Metropolitan), to z kolei regiony zdefiniowane przez jednostki administracyjne do celów statystycznych. Przykład obszaru metropolitarnego Warszawy możecie zobaczyć na dole strony.

Największe miasta / źródło: Visual Capitalist
Obszar Metropolitrany Warszawy / źródło: Potencjały i wyzwania dla Obszaru Metropolitalnego Warszawy; www.omw.um.warszawa.pl
patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Wsparcie GeoEdukacji poprzez Patronite jako prezent

Zbliża się czas świąteczno noworoczny. Czyli mnóstwo okazji do dawania prezentów. Czy może być cos

Uncategorized

Przemysł i usługi w Afryce

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Zanim przejdziemy do charakterystyki sektora przemysłu i usług na kontynencie

15. Afryka mapa

Urbanizacja

W tym wpisie zobaczycie kilka map, które dotyczą tematyki urbanizacji i rozwoju miast. Dowiesz się

11. Urbanizacja mapa

Konkurs “Geografia AI”

Geografia AI to konkurs przeznaczony dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół

inne

Rolnictwo Afryki

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Na samym początku omawiając temat rolnictwa w Afryce musimy sobie

15. Afryka

Dodaj komentarz