Urbanizacja

W tym wpisie zobaczycie kilka map, które dotyczą tematyki urbanizacji i rozwoju miast. Dowiesz się także, gdzie można poszukać informacji na temat niektórych danych statystycznych.

Poniżej znajduje się mapa gęstości zaludnienia Francji z lat 1876 – 2017. Niby nic wielkiego, ale doskonale na tym przykładzie widać, jak przebiegają procesy urbanizacji. Bez problemu jesteśmy w stanie zauważyć, że gęstość zaludnienia na terenach wiejskich maleje, natomiast miasta i tereny wokół rozwijają się bardzo dynamicznie. Jest to więc niemal idealny przykład, na którego podstawie można omawiać procesy suburbanizacji i chociaz nie widać spadków zaludnienia w miastach, to silny rozwój stref podmiejskich w ostatnich 20 latach z dużą dozą prawdopodobieństwa jest spowodowany dezurbanizacją.

Moskwa to największa aglomeracja w Europie. Pamiętajmy jednak o tym, że rozmieszczenie ludności na obszarze samej aglomeracji jest bardzo nierównomierne. Podobnie nierównomiernie rozmieszczone są miejsca pracy i to właśnie różnice pomiędzy obszarami “pracowniczymi” a tymi pełniącymi głównie funkcje mieszkalne będzie powodować konieczność przemieszczania się a w efekcie korki, konieczność rozbudowy infrastruktury transportowej (naziemnej np. drogi lub transport zbiorowy, lub podziemnej np linie metra)

Rozmieszczenie miejsc pracy w Moskwie / http://urbanplanet.info/ is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License.    

 

Poniżej znajdują się przykładowe mapy ze strony luminocity3d.org. Za jej pomocą możemy sprawdzać między innymi:

  • gęstość zaludnienia
  • zmiany i prognozy liczby ludności w aglomeracjach
  • rozkład liczby ludności według klas gęstości

Poniżej dwa przykłady, na których możecie porównać Warszawę i Pekin.

Gęstość zaludnienia w Warszawie / źródło: https://luminocity3d.org/WorldPopDen/#8/52.481/20.528
Gęstość zaludnienia w Pekinie / źródło: https://luminocity3d.org/WorldPopDen/#8/52.481/20.528

Kolejna z map przedstawia nam obszary metropolitarne w Stanach Zjednoczonych. Jak widzimy jest ich trochę więcej niż te, które zazwyczaj omawiane są na lekcjach, ale fakt jest taki, że BosWash (tutaj podpisane jako Northeast) pomimo nie największej powierzchni zamieszkuje największa liczba osób.

Główne aglomeracje w USA / źródło: https://www.reddit.com/r/MapPorn/comments/jvlvpy/megalopolises_in_the_united_states/?utm_source=share&utm_medium=web2x&context=3

I na sam koniec rekordy. Największe miasta, aglomeracje i obszary metropolitarne pod względem liczby ludności.

Miasta (City proper) to po prostu obszary jednostek administracyjnych – najprostsze do formalnego określenia. A więc ignorujemy przedmieścia i sąsiednie miejscowości.

Aglomeracje (Urban area) to obszary ciągłej zabudowy, które łączy integracja pod względem ekonomicznym (np. praca), komunikacyjnym (np. sieć transportowa, linie autobusowe) lub społecznym (np. szkoły)

Obszary metropolitarne (Metropolitan), to z kolei regiony zdefiniowane przez jednostki administracyjne do celów statystycznych. Przykład obszaru metropolitarnego Warszawy możecie zobaczyć na dole strony.

Największe miasta / źródło: Visual Capitalist
Obszar Metropolitrany Warszawy / źródło: Potencjały i wyzwania dla Obszaru Metropolitalnego Warszawy; www.omw.um.warszawa.pl
patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Tornada i cyklony tropikalne

Wysłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Oba zjawiska, o których sobie dzisiaj powiemy, są to

16. Ameryki 3. atmosfera

Miasta, które chciały wygrać z przyrodą

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Istnieją miasta, którym się udało powstać od zera, w

11. Urbanizacja Ciekawostki

Środowisko przyrodnicze Ameryki

Posłuchaj tego materiału jako podcast: Kiedy Krzysztof Kolumb dopłynął do Ameryki, myślał, że jest w Indiach.

16. Ameryki

Wpływ zmian klimatu na wybrane geozagrożenia

Poniższa grafika wykonana jest na podstawie materiałów dostępnych na stronie berkeleyearth.org, jednak postanowiłem ją uzupełnić

15. Relacje człowiek środowisko 18. Problemy współczesnego świata 3. atmosfera

Siła Coriolisa

Siła Coriolisa Siła Coriolisa działa na wszystkie ciała na naszej planecie, które poruszają się na

2. ziemia we wszechświecie

Dodaj komentarz