Zmiany klimatu w przeszłości
Wykresy przedstawiające zmiany klimatu (średniej temperatury powietrza) w okresie nawet do 70 milionów lat temu.
Wykresy przedstawiające zmiany klimatu (średniej temperatury powietrza) w okresie nawet do 70 milionów lat temu.
"Geografia AI 2" to druga edycja konkursu przeznaczonego dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Sztuczna inteligencja daje olbrzymie możliwości, a dzięki wykorzystaniu jej w grafice możemy pokusić się o przedstawienie za pomocą obrazu wydarzeń z przeszłości lub przyszłości naszej planety. I to jest właśnie Twoje zadanie.A co jest do wygrania? Komplet aplikacji z podcastami z geografii rozszerzonej dla szkoły ponadpodstawowej, znajdujące się w Sklepie Google…
Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na klimat danego miejsca jest szerokość geograficzna. To wraz z nią zmienia się wysokość Słońca nad horyzontem a co za tym idzie ilość energii docierającej do powierzchni Ziemi. A to w oczywisty sposób przekłada się na temperaturę powietrza. Właśnie dlatego najcieplej jest na równiku, a najzimniej na biegunach. Od tej zasady istnieje jednak wiele odstępstw a spowodowane są one przez czynniki astrefowe. Do tych, które w…
Na stronie www w zakładce Aktywności online pojawiła się seria nowych quizów. Dzięki nim sprawdzisz swoją znajomość rozmieszczenia na mapie elementów środowiska przyrodniczego Polski.Chodzi konkretnie o:rzekijeziorakrainy geograficzneparki narodoweZapraszam pod ten link:LINK GeoEdukacja to gry, podcasty, kanał youtube i ta strona internetowa. Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite Najnowsze posty: Znajomość mapy fizycznej Polski Na stronie www w zakładce Aktywności online pojawiła się seria nowych quizów. Dzięki nim sprawdzisz 16. Środowisko przyrodnicze Polski Obieg wody Poznaj…
Poznaj dwa przydatne narzędzia do omawiania obiegu wody w przyrodzie oraz od czego zależą jego elementy składowe
Możesz posłuchać tego tekstu w formie podcastu: Obszar zajmowany przez wiecznie zielone lasy równikowe Amazonii oraz dorzecze Amazonki / Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0. Obszar Amazonii kojarzymy sobie przede wszystkim z lasem, z wilgotnym lasem równikowym, który w tej części świata nazywa się selwą. W lasach tych mieszka zdecydowanie ponad połowa wszystkich znanych gatunków roślin oraz zwierząt. Szacuje się także, że te lasy produkują jedną piątą całego tlenu, jaki produkowany…
Kilka słów wstępu... Po dłuższej przerwie w tym roku wróciłem do jazdy na rowerze i po raz pierwszy wybrałem się w kilkudniową podróż. Trasa jest więc opracowana w taki sposób aby odpowiadała moim amatorskim możliwościom i zaspokoiła możliwość zrobienia przynajmniej kilku fajnych zdjęć. Wiedziałem, że często będę zsiadał z roweru i wyciągał aparat, więc nie narzucałem sobie dużych, dziennych odległości do przebycia. Na końcu znajdują się pliki z trasą wyznaczoną…
Wysłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Oba zjawiska, o których sobie dzisiaj powiemy, są to wiatry. Wiatry, które mają bardzo dużą prędkość, powodują bardzo duże zniszczenia, ale także różnią się bardzo wieloma rzeczami. Tornado to inaczej trąba powietrzna. Kształtem przypomina lej.Przy powierzchni ziemi będzie wąski i będzie się rozszerzać w górę. Jeszcze inaczej możemy powiedzieć, że jest to gwałtownie wirująca kolumna powietrza. Tornada pojawiają się w różnych częściach świata, także w Polsce czasami się zdarzają, jednak zdecydowanie…
Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Istnieją miasta, którym się udało powstać od zera, w sensie nie rozwinęły się z wcześniej istniejących wsi. Miasta, które ktoś dostał możliwość zaprojektowania od samego początku. Takim przykładem jest chociażby znajdujący się w województwie lubelskim Zamość - miasto idealne. Zaprojektowane przez włoskiego architekta, Bernardo Morando, według zasad istniejących w renesansie. Zamość oczywiście istnieje do dziś, a przetrwał być może dlatego, że przy jego budowie…
Posłuchaj tego materiału jako podcast: Kiedy Krzysztof Kolumb dopłynął do Ameryki, myślał, że jest w Indiach. Nazwa Ameryka pochodzi od imienia włoskiego żeglarza, Amerigo Vespucciego. Badał on te ziemie i to właśnie na jego cześć została im nadana nazwa pochodząca od jego imienia. Mówiąc Ameryka, mamy obecnie na myśli dwa kontynenty. Amerykę Północną oraz Południową. A granica pomiędzy nimi przebiega przez sztucznie wybudowany Kanał Panamski. W kwestii ukształtowania terenu, bardzo charakterystyczny dla obu Ameryk, jest południkowy układ…