Poniższa mapa przedstawia porty morskie na świecie, które obsługują największą ilość towarów transportowanych przez kontenerowce. Ten rodzaj statków przewozi różnego rodzaju produkty, głównie wykorzystywany jest w handlu międzynarodowym. Dlatego właśnie tak dobrze widoczne są Chiny, które są jednym z najważniejszych krajów w zakresie handlu międzynarodowego.
![]() |
źródło: http://vizual-statistix.tumblr.com/post/66724553145/in-august-i-mapped-the-busiest-air-travel-routes |
Poniżej 2 mapy dotyczące transportu morskiego.
Pierwsza z nich prezentuje główne szlaki transportowe w latach 1740-1855. Zarówno globalny jak i w rozbiciu na kilka najważniejszych krajów, które miały największy udział w procesach kolonizacji. Wyraźnie widzimy, że ruch morski odbywał się głównie pomiędzy krajami oraz ich koloniami. Najsłabiej widoczne jest to w przypadku Anglii , która po prostu kolonie miała porozrzucane po niemal całym świecie.
![]() |
źródło: https://earthlymission.com/ship-log-entries-naval-powers-infographic/ |
Kolejna prezentuje siatkę głównych połączeń morskich w 2012 roku, a poszczególne kolory oznaczają typy statków
czerwony – tankowce
żółty – kontenerowce
zielony – gazowce
niebieski – masowce
Porównując te mapy ze sobą widzimy w jaki sposób zmieniły się główne, morskie szlaki handlowe. Ewidentne zmiany zaszły na Oceanie Spokojnym (wzrost wymiany handlowej między USA i krajami azjatyckimi, w szczególności Japonią i Chinami) oraz Morzu Arabskim (eksport ropy naftowej z Półwyspu Arabskiego oraz budowa Kanału Sueskiego). Oczywiście pojawiła się cała masa nowych dróg handlowych – nie sposób wymienić wszystkich.
![]() |
Główne szlaki transportu morskiego w 2012 roku / źródło: www.shipmap.org |
Natomiast w jednym z wcześniejszych postów już podawany był link do animowanej mapy połączeń morskich, z której właśnie pochodzi powyższa ilustracja, a także kilka innych linków związanych z transportem morskim (link)
GeoEdukacja to gry, podcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.
Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite.