Kenia. Turystyczny potencjał

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu:

Kenia to kraj, który sąsiaduje z omawianą wcześniej Etiopią. Znajduje się na południe od niej. Znajduje się tam wiele elementów, zarówno związanych z dziką przyrodą, jak i kulturą, dzięki czemu niektórzy nazywają ją Afryką w Pigułce. Wśród walorów  przyrodniczych Kenii możemy zaliczyć między innymi góry, które umożliwiają turystykę górską i wspinaczkową. Kenya ma także dostęp do oceanu indyjskiego, a więc ciepłego zbiornika, nad którym są doskonałe warunki do rozwoju turystyki wypoczynkowej. Kenya to także dzika przyroda. Jeżeli kojarzymy sobie safari, a więc taką jazdę samochodami przez sawannę, no to właśnie najczęściej mamy na myśli Kenię. To właśnie na sawannie możemy spotkać tzw. wielką piątkę, czyli symbol afrykańskiej fauny. Znajdziemy tam bawoły, lwy, gepardy, słonie i nosorożce, a więc te zwierzęta, które w największym stopniu kojarzą nam się z Afryką.

Słonie / źródło: Pixabay.com

O jakości środowiska przyrodniczego świadczy także bardzo duża liczba parków narodowych, oraz rezerwatów przyrody.
Dla Europejczyków duże znaczenie odgrywają także walory kulturowe. Kultura afrykańska jest zupełnie inna od europejskiej. W samej Kenii znajdziemy 30 grup etnicznych, w tym masajów, których być może kojarzymy sobie z tańca adumu, który w dużym uproszczeniu polega na skakaniu.

Masajowie w trakcie wykonywania tańca adumu / By Harvey Barrison from Massapequa, NY, USA - Maasai_2012 05 31_2782Uploaded by Elitre, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21466105

Walory kulturowe to będą wyjątkowe tradycje, a także zabytki kultury materialnej. W omawianej poprzednio Etiopii mamy chociażby kościoły skalne w Lalibeli i chociaż oba kraje sąsiadują ze sobą, to jednak odnajdziemy tam zupełnie inne wątki kulturowe.
Mimo tego, że Kenia, tak jak słyszymy, ma bardzo wiele do zaoferowania, to jednak zdecydowanie krajami najchętniej odwiedzanymi przez turystów zagranicznych w Afryce będą kraje znajdujące się na wybrzeżu Morza Śródziemnego, a więc Maroko, Egipt czy Tunezja.

Najczęściej odwiedzane przez turystów kraje afrykańskie w 2015 roku / źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Tourism_in_Africa

Obszar Kenii odwiedza niemal dziesięciokrotnie mniej turystów niż Maroko. Kenię uznajemy za kraj, który ma bardzo dużo do zaoferowania pod względem turystyki i wiele wskazuje na to, że ta turystyka będzie tam się bardzo mocno rozwijać. W 2014 roku do Kenii przyjechało niecałe 1,5 miliona turystów zagranicznych. Dla porównania w 2016 roku Polskę odwiedziło 17,5 miliona osób. Te różnice z pewnością nie są spowodowane brakiem atrakcyjności turystycznej, a raczej barierami rozwoju turystyki, które istnieją na obszarze zarówno Kenii, czy też innych części Afryki. Jednym z głównych problemów będzie brak stabilizacji politycznej, który czasami przeradza się w konflikty zbrojne. Na terenie niektórych krajów możemy słyszeć o dokonywaniu zamachów terrorystycznych czy też większej przestępczości niż tej, która panuje w Europie.

Przestępczość na świecie / źródło: https://worldpopulationreview.com/country-rankings/crime-rate-by-country

Także w Afryce występują groźne choroby, które w Europie się nie pojawiają, chociażby wirus ebola czy malaria we wspomnianej wcześniej Etiopii. Także liczba osób zarażonych wirusem HIV w Afryce w porównaniu do innych części świata jest zdecydowanie większa. Afryka pod względem turystycznym ma bardzo wiele do zaoferowania. Przyroda, której nie spotkamy w innych częściach świata, kultura całkowicie odmienna od naszej. To wszystko powoduje, że w skali świata jest to z pewnością unikatowy kontynent
o bardzo wielu obliczach. W przypadku, gdyby bariery, o których wspominałem wcześniej, zostały zlikwidowane, turystyka ma olbrzymie szanse na odgrywanie dużej roli w rozwoju gospodarczym poszczególnych krajów.

patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Obieg wody

Poznaj dwa przydatne narzędzia do omawiania obiegu wody w przyrodzie oraz od czego zależą jego elementy składowe

4. hydrosfera

W Amazonii

Możesz posłuchać tego tekstu w formie podcastu: Obszar zajmowany przez wiecznie zielone lasy równikowe Amazonii

16. Ameryki

Rowerem wzdłuż Bugu (Terespol-Hrubieszów)

Kilka słów wstępu... Po dłuższej przerwie w tym roku wróciłem do jazdy na rowerze i

wycieczki

Tornada i cyklony tropikalne

Wysłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Oba zjawiska, o których sobie dzisiaj powiemy, są to

16. Ameryki 3. atmosfera

Miasta, które chciały wygrać z przyrodą

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Istnieją miasta, którym się udało powstać od zera, w

11. Urbanizacja Ciekawostki

Dodaj komentarz