Siła Coriolisa

Siła Coriolisa

Siła Coriolisa działa na wszystkie ciała na naszej planecie, które poruszają się na naszej planecie względem powierzchni ziemi. A dzieje się tak dlatego, że poruszają się one również razem z powierzchnią naszej planety w wyniku ruchu obrotowego. Prędkość tego ruchu jest nieco inna na różnych szerokościach geograficznych. Punkty na równiku poruszają się z prędkością około 1670 km/h, podczas gdy na biegunie wynosi ona 0 km/h (to właśnie biegun stanowi oś obrotu Ziemi). To właśnie te różnice w prędkościach będą powodować powstawanie tej siły.

Jako przykłady możemy wskazać między innymi:

  • Ciało upuszczone ze szczytu wieży Eiffla (wysokość 273 m z najwyższego tarasu) spadnie przesunięte o 6,5 cm na wschód (nie uwzględniając innych sił).
  • Pocisk wystrzelony z 50 stopnia szerokości geograficznej północnej lecący z przeciętną prędkością poziomą 1800 m/s w kierunku południkowym (na północ lub na południe), w ciągu 20 sekund lotu (na 36 km) zboczy o około 40 metrów od celu, nie uwzględniając wpływu wiatru, ruchu obrotowego pocisku, zmiany sił działających na niego w wyniku zmiany kierunku ruchu
  • W Europie środkowej, na odległości 1000 metrów, siła Coriolisa powoduje maksymalne odchylenie toru lotu pocisku z naboju .308 Winchester jedynie o 7 centymetrów. (“Celność broni strzeleckiej”, Jerzy Ejsmont)
  • w przypadku działa paryskiego, przy pomocy którego Niemcy ostrzeliwali Paryż podczas pierwszej wojny światowej, przy strzelaniu na odległość 120 kilometrów, siła Coriolisa i siła Eötvösa powodowały że miejsce upadku pocisków położone było o 400 metrów bliżej i 1350 metrów w prawo. (“Celność broni strzeleckiej”, Jerzy Ejsmont)

Siła Coriolisa wpływa na wiele elementów środowiska przyrodniczego. Wystarczy wymienić, że odchyla kierunki wiatrów i prądów morskich. Poniżej możecie zobaczyć ciekawą mapę, która przedstawia jak wyglądałaby Ziemia, gdyby zaczęła się kręcić w drugą stronę. Zobaczcie w jaki sposób zmienił się region Sahary i Półwyspu Arabskiego. Całkowicie przeciwne zmiany zaszły natomiast między innymi na wschodzie Chin, w Argentynie, czy w rejonie Zatoki Meksykańskiej.

https://vividmaps.com/what-earth-would-look-like-if-it-rotated-backward/

 

 

Wahadło Foucaulta

Jednym z dowodów na ruch obrotowy Ziemi (i na istnienie Siły Coriolisa) jest Wahadło Foucaulta. Okazało się, że wahadło wprowadzone w ruch nie porusza się w jednej płaszczyźnie, ale ją zmienia zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nie działoby się tak, gdyby nie ruch obrotowy Ziemi. Tempo zmian płaszczyzny drgań zależy od szerokości geograficznej. Na samym biegunie, wahadło zmieniłoby płaszczyznę drgań o 360 stopni w ciągu doby.

Z okazji 194 urodzin twórcy wahadła (Leona Foucaulta) Google stworzyło tzw Google Doodle, gdzie można wybrać dowolną szerokość geograficzną oraz godzinę aby zobaczyć zależne od niej zmiany położenia płaszczyzny wahadła.

LINK

Wahadło Foucaulta w Google Doodle

Dodaj komentarz