Układ Słoneczny – pomocne filmy

Filmy dotyczące geografii astronomicznej

Poniżej prezentuje filmy, które w różnym stopniu (zależnie od czasu) prezentuję na własnych lekcjach, które pomagają zrozumieć skalę wielkości i odległości przy budowie Układu Słonecznego. 
Serdecznie mogę polecić kanał na youtube dr Jamesa O’Donoghue. Jest on pracownikiem Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda.
Na tym kanale znajduje się kilka filmów od krótkich, trwających po niecałe pół minuty, po dłuższe kilku godzinne. Wszystkie z nich są animacjami komputerowymi z zachowaną skalą (wielkości, odległości lub czasu). Każdy z tych filmów potrafi ułatwić zrozumienie wielkości znajdujących się w kosmosie.

Prędkość światła:

Ziemia – Księżyc 

odległość, skala wielkości i prędkość światła:

Ziemia – Księżyc – Mars

A teraz do poprzedniego filmu dorzucamy Mars…

Prędkość światła: Słońce – Ziemia

Tym razem prędkość światła pomiędzy Słońcem a Ziemią (z zaznaczonymi na filmie Merkurym i Wenus)

Układ Słoneczny

W tym filmie również mamy światło, które przemierza przestrzeń kosmiczną. Raczej nie zdążycie obejrzeć całego w ciągu jednej jednostki lekcyjnej 🙂

Wielkości Układu Słonecznego

A tutaj bardzo ciekawe zestawienie wielkości poszczególnych planet i Słońca

Planety Układu Słonecznego

Tym razem zwizualizowane mamy prędkości obrotu wokół własnej osi poszczególnych planet Układu Słonecznego, oraz nachylenie samych osi do płaszczyzny ekliptyki.

Skala samych planet nie jest zachowana

Fazy Księżyca

I jeszcze fazy księżyca. W tej animacji zachowane jest tempo wszystkich ruchów, które wpływają na fazy księżyca, a więc:
– ruch obiegowy Ziemi
– ruch obrotowy Ziemi
– ruch obiegowy Księżyca
– ruch obrotowy Księżyca

Dodatkowo przedstawione jest jak widzimy Księżyc z Ziemi (półkula północna, dostępna jest też wersja dla półkuli południowej) i “z boku”

Budowa Układu Słonecznego
Kolejny film podrzucił mi jakiś czas temu mój syn. Był wtedy uczniem pierwszej klasy szkoły podstawowej. Jednak przekaz, melodyjność i prostota przekazu jest tak niesamowicie skuteczna, że film zdaje egzamin także w szkole ponadpodstawowej.

A tym razem, bardziej na poważnie. Ciężko jest jednocześnie przedstawić zarówno odległości jak i skalę wielkości planet. Wszak średnica planet to tysiące kilometrów, a odległości planet od Słońca to miliony kilometrów. Jednak tego zadania podjęła się grupa przyjaciół, a efekt jest niesamowity.

Dodaj komentarz