Płaskoziemstwo

No cóż. Mamy XXI wiek ale chyba nie wszędzie i nie u każdego. W zeszłym roku odbywał się marsz dla nauki, do którego zachęcały hasła:
– Ziemia nie jest płaska
– szczepionki nie zabijają
– globalne ocieplenie istnieje.

Pomimo ogromnego postępu w wielu dziedzinach naukowych, te naukowo udowodnione fakty nie zawsze się przebijają w internetowym chaosie. Dziś o płaskiej Ziemi. Każdy z nas zna zapewne kogoś, kto żyje na płaskiej Ziemi, a Magellan  i jego ekipa to kłamcy, a cała reszta zdjęć to fotomontaże / grafiki / efekty CGI… Ok, więc do rzeczy:

1. Zwolennicy teorii płaskiej Ziemi nie uznają istnienia grawitacji. Tym czasem obserwujemy jej działanie: na wadze w łazience (zwłaszcza po świętach), przy upadku z roweru, ale ta siła powoduje także, że planety krążą wokół gwiazd a gwiazdy formują się w galaktyki. Gdyby Ziemia była płaska lub w kształcie dysku, powinniśmy ważyć mniej przy granicy dysku, tymczasem na na całej planecie ważymy tyle samo, niezależnie czy na wagę wejdziemy w Warszawie czy w Los Angeles.

2. Gdzie jest ta granica dysku? Nie słyszeliśmy o tym, żeby ktoś spadł z planety. Teorie spiskowe oczywiście “wyjaśniają”, że granica planety jest po prostu silnie strzeżona…

Tymczasem ludzie podróżują wokół planety. Nie są to wielkie wyprawy, jak w dawnych czasach, ale zwykli ludzie, którzy wybierają się w podróż życia. Nie spadli z planety. Samolot, którym lecieli nie odleciał w kosmos.

Mamy obecnie niesamowitą optykę. Możemy prowadzić obserwacje na ogromne odległości. Ale wiecie co? Nie będziemy w stanie obserwować statku płynącego z Europy z do USA. I to nie z winy optyki, ale krzywizny Ziemi. Statek za horyzontem będzie stopniowo znikał (w sensie “tonął” wyjaśnienie na rysunku poniżej), ale nie rozpływał się w powietrzu, znikał we mgle itp…

http://stupidconspiracies.org/misc/hull-down-03.png (skrót nm oznacza nautical miles – odległość w milach morskich od punktu obserwacji)

Zdjęcie powyżej jest w wysokiej rozdzielczości, na youtube udało mi się znaleźć film, który tłumaczy to zjawisko iluzją, jednak ilość pikseli na nim jest, łagodnie mówiąc mała. Poza tym pokazuje statek płynący równolegle do brzegu, więc jego odległość się nie zmienia, a przynajmniej nie w ciągu tego 2 minutowego filmu….

Dokładnie ta sama zasada dotyczy obniżania się widnokręgu wraz ze wzrostem wysokości punktu obserwacji. Dzięki wyżej położonym punktom obserwacji, możemy sięgać za horyzont. Sięgaj tam, gdzie wzrok nie sięga… Gdyby Ziemia była płaska, wysokość punktu obserwacji nie zmieniałaby się wraz ze zmianą wysokości punktu obserwacji. Wiedzieli o tym już starożytni, którzy latarnie morskie starali się budować jak najwyższe, żeby można było je dostrzec z większych odległości

zjawisko obniżania horyzontu wraz ze zmianą wysokości punktu obserwacji (http://www.smarterthanthat.com/astronomy/top-10-ways-to-know-the-earth-is-not-flat/)

3. Te same obiekty, rzucają w ten sam dzień o tej samej godzinie cień o różnej długości, jeżeli znajdują się na różnych szerokościach geograficznych. Dawno temu zaobserwował to Eratostenes z Cyreny i na podstawie banalnych obliczeń obliczył obwód Ziemi na około 40 000 km – i to wie (powinien wiedzieć) każdy uczeń. Tak, tak. Już przed naszą erą istniały dowody na kulistość Ziemi. Na płaskiej Ziemi, obiekty o tej samej wysokości powinny mieć tą samą długość cienia.

pomiary, które wykonał Arystoteles
zmiana długości cienia zależnie od szerokości geograficznej
brak zmiany długości cienia – płaska Ziemia
(http://www.smarterthanthat.com/astronomy/top-10-ways-to-know-the-earth-is-not-flat/)

4. Strefy czasowe istnieją. Gdyby Ziemia była płaska, Słońce wstawało by równocześnie nad całym dyskiem. Byłoby bliżej jednej strony, być może było by tam wyżej? Ale wszędzie by był dzień. Zadzwońcie do Chin, USA z Polski i spytajcie się jaki jedli posiłek? Kiedy wstało Słońce… Oczywiście jest jeszcze inna teoria, w skrócie: ziemia jest płaska, a Słońce daje punktowe / kierunkowe światło przemieszczając się nad planetą. Krótko mówiąc Słońce jako żarówka z nałożonym jakimś kloszem, ale pojawia się nowy problem: widzielibyśmy to Słońce z boku… Rysunek poniżej ilustruje tą teorię

dzień i noc na płaskiej Ziemi: http://www.smarterthanthat.com/wp-content/uploads/2008/08/timezones22.jpg

5. Zaćmienie Księżyca to kolejny dowód na kulistość Ziemi. Wszak cień rzucany przez Ziemię na księżycu ma ewidentną krzywiznę. Żeby strefy czasowe istniały na płaskiej Ziemi, to dysk, na którym żyjemy musiałby się obracać. Ale to równocześnie by oznaczało, że w ciągu tych kilku tysięcy lat regularnych obserwacji, przynajmniej raz może by się ustawił bokiem i wtedy linia zaćmienia, byłaby linią prostą? Tymczasem, nigdy tak się nie stało…

6. Wszystkie planety, księżyce i gwiazdy jakie znamy, mają kształt kulisty, tylko Ziemia nie???

7. Z różnych szerokości geograficznych obserwujemy różne gwiazdozbiory – to jest możliwe tylko przy krzywiźnie Ziemi, a w najprostszy sposób widać to na rysunkach poniżej. Gdyby Ziemia była płaska, nie byłoby to możliwe.

zmiana widocznych gwiazdozbiorów zależnie od punktu obserwacji
gwiazdozbiory widoczne z płaskiej Ziemi

8. Zmniejszenie wysokości Gwiazdy Polarnej nad horyzontem wraz z oddalaniem się od Bieguna Północnego. To zastanawiało średniowiecznych studentów, którzy żyli na płaskiej Ziemi, a niekoniecznie dawało się to rozsądnie wytłumaczyć. Wytłumaczyła to kulista Ziemia.

9.  Zdjęcia! Po prostu mamy masę zdjęć. Nie, zaraz, momencik. Są fałszywe !!?

Wszystkie dowody na płaskość Ziemi odwołują się do spisków (granica płaskiej Ziemi jest strzeżona i chroni ją specjalna bariera), niedopowiedzeń (istnieje pewna siła, której jeszcze nie do końca jesteśmy świadomi), oszustw (zdjęcia satelitarne to mistyfikacja), lub do naszej niewiedzy w pewnych dziedzinach nauki (przecież na płaskiej Ziemi nie istnieje klasyczna grawitacja, tylko szczególny rodzaj siły o której szeroko pisał – proszę sobie wstawić dowolne imię i nazwisko, najlepiej amerykańskie i koniecznie dodać prefesor lub doktor). Łatwo możemy zmanipulować nimi innych, lub zostać zmanipulowani. Wystarczy zacząć wierzyć. Tymczasem nauka nie ma nic wspólnego z wiarą, że Ziemia jest lub nie jest płaska.

Dodaj komentarz