Rolnictwo Azji

Posłuchat tego tematu w formie podcastu:

Tym razem krótkie streszczenie i zwrócenie uwagi na najważniejsze rzeczy dotyczące rolnictwa Azji.

Azja jest bardzo rozległym kontynentem, na którym występują wszystkie strefy klimatyczne a w każdej po kilka typów klimatu (od suchych po wilgotne). Stąd pierwszą cechą rolnictwa Azji będzie jego dostosowanie do stref klimatycznych i typów klimatu.

Na południu kontynentu szczególnie zaznacza się wpływ monsunu, który dzieli rok kalendarzowy na porę suchą (monsun zimowy) i wilgotną (monsun letni).

TOPSHOT – Indians wade through a flooded street during heavy rain showers in Mumbai on August 29, 2017.
Heavy rain brought India’s financial capital Mumbai to a virtual standstill on August 29, flooding streets, causing transport chaos and prompting warnings to stay indoors. Dozens of flights and local train services were cancelled as rains lashed the coastal city of nearly 20 million people.
/ AFP PHOTO / PUNIT PARANJPE

Pomimo dużego urozmaicenia rzeźby terenu rolnictwo dostosowało się do panujących tam warunków a efektem i charakterystycznym elementem krajobrazu będą terasy, a więc zbocza, które są przekształcane w schodki, dzięki czemu hamowany jest odpływ wody, która olbrzymie znaczenie dla upraw ryżu.

Jedną z głównych upraw kojarzonych z Azją będzie ryż, który wręcz rośnie w wodzie. Niestety w czasie suchej pory roku pola ryżowe wymagają nawadniania. Uprawy ryżu są charakterystyczne dla klimatów o odmianie monsunowej a jego uprawy występują od Indonezji, Indii i Indochin na południu przez wschodnie Chiny po Japonię. Na zdjęciach może wyglądać pięknie:

Jednak w rzeczywistości uprawa jest mniej “przyjemna”, a przez to, że ryż rośnie w wodzie mechanizacja upraw jest utrudniona, dlatego często przy uprawach ryżu używa się zwierząt.

Co nie znaczy, że mechanizacja nie jest możliwa. Po prostu wymaga specjalistycznego sprzętu.

Kolejne uprawy, które występują w południowo wschodniej Azji (a więc najprościej mówiąc w klimacie ciepłym i wilgotnym), to herbata

bataty

i trzcina cukrowa

W środkowej Azji klimat znacznie się zmienia. Warunki dla roślin stają się trudniejsze. Klimat cechuje się większymi rocznymi amplitudami (różnicami) temperatur i mniejszymi opadami. Naturalną formacją roślinną są stepy, czyli formacja trawiasta – którą możemy traktować jako wielkie pastwiska. Dlatego w Mongolii dużą rolę odgrywa chów i hodowla zwierząt.

Na obszarze Bliskiego Wschodu warunki do rozwoju rolnictwa są zdecydowanie najgorsze. Wynika to z bardzo wysokich temperatur i bardzo niskich opadów atmosferycznych. Dużą część obszaru stanowią pustynie i półpustynie. Jednak nawet w takich warunkach możliwa jest uprawa, należy jednak zdawać sobie sprawę z wysokich kosztów. Na zdjęciach widoczne są pola w Arabii Saudyjskiej o charakterystycznym, kolistym kształcie, który powstaje w wyniku zautomatyzowanego podlewania przez ramię, którego zasięg kreśli w określonym czasie koło.

Dodaj komentarz