Opady atmosferyczne

Piękne mapy wysokości opadów – dosłownie wysokości. I w dodatku bardzo czytelne – oczywiście w kontekście ogółu a nie konkretnych wartości. Wysokość opadów na poszczególnych obszarach została zaznaczona wysokością słupka w danym miejscu. Dlatego na początku możemy odnieść mylne wrażenie, że jest to mapa przedstawiająca rzeźbę terenu. Nic bardziej mylnego. Ale przejdźmy do poszczególnych kontynentów.

https://www.reddit.com/r/MapPorn/comments/k59fgr/world_distribution_of_precipitation_oc/

W Europie widzimy, że opady skupiają się głównie w zachodniej Europie – sąsiedztwo oceanu, ciepły prąd morski. Pięknie ponad poziom morza wystaje Islandia i generalnie zachodnie wybrzeża – wystarczy porównać wschodnie i zachodnie wybrzeża Wielkiej Brytanii czy półwyspu Skandynawskiego. Taki rozkład opadów warunkuje przewaga wiatrów zachodnich. Oczywiście ta sama zależność dotycząca rozkładu opadów wyjdzie nam porównując zachód i wschód Europy. Wpływa na to wzrost odległości od morza w kierunku wschodnim. Doskonale widoczny jest także wzrost opadów na obszarze Karpat – opad rosną wraz ze wzrostem wysokości nad poziom morza.

https://www.reddit.com/r/MapPorn/comments/k59ka9/the_distribution_of_precipitation_in_europe_oc/?utm_source=share&utm_medium=web2x&context=3

W Australii mamy sytuacje odwrotną. To wschodnie wybrzeża dostają większe opady niż zachodnie. Przyczyną jest tu zimny prąd morski na zachodnim wybrzeżu. Wschodnie wybrzeże to też góry, które powodują wzrost opadów. Doskonale widać spadek wartości opadów wgłąb kontynentu z “dziurą” mniej więcej w środkowej części oznaczającą brak opadów.

https://www.reddit.com/r/MapPorn/comments/k59qhx/the_distribution_of_precipitation_in_australia_oc/

W Ameryce Północnej również zauważymy znaczne różnice pomiędzy zachodem (duże opady) a wschodem (mniejsze wartości opadów). Na wschodzie delikatnie większymi opadami wyróżniają się Appalachy. Na zachodzi z kolei widzimy, że w okolicach płw Kalifornijskiego nagle wysokość słupków jest niższa – zimny prąd kalifornijski.

https://www.reddit.com/r/MapPorn/comments/k59jol/the_distribution_of_precipitation_in_north/

Kolejną ciekawą mapą przedstawiającą opady jest, ta znajdująca się poniżej. Charakteryzuje ona rozkład opadów w czasie podając najbardziej deszczowy (suma opadów) miesiąc. Na pierwszy rzut oka niewiele prawidłowości odnajdziemy, ale:

– wyraźnie widzimy, że basen Morza Śródziemnego na wakacje jest bezpieczny (maksymalne opady nie występują w miesiącach letnich)

– przemieszczając się z Bałkanów w kierunku północnym, zmienia się także miesiąc maksymalnych opadów (od czerwca na Bałkanach, lipca w Europie Środkowej po sierpień w Skandynawii)

– porównując ze sobą Wielką Brytanie i Półwysep Labrador, zauważymy, że prądy morskie (ciepłe-zimne) wpływają także na rozkład opadów. Różnica w maksymalnych opadach między tymi dwoma miejscami wynosi około 4-5 miesięcy

Miesiąc z największą sumą opadów / źródło: https://www.reddit.com/r/MapPorn/comments/kx3x1z/wettest_month_of_the_year_2689_x_1488/

Dodaj komentarz