Stare mapy – post historyczno – geograficzny

Co łączy geografa i historyka? Obaj lubią mapy. Historyk może szczególnie jest zainteresowany tymi starymi, ale przecież i nam, geografom starsze mapy również się przydają. Wystarczy zacząć mówić o deforestacji czy urbanizacji i już fajnie by było mieć mapy z kilku różnych okresów. Gdzie takie znaleźć?

W internecie oczywiście.

Pierwsze źródło, najszersze i najczęściej przeze mnie wykorzystywane do Google Earth Pro. Zapewne większość kojarzy. Nazwa “Pro” nie oznacza, że jest to narzędzie płatne, a jedynie wymaga pobrania na komputer.

Po instalacji i wybraniu obszaru, który nas interesuje możemy kliknąć w zegarek (zaznaczony czarnym kółkiem na screenie poniżej) i wtedy pojawi nam się suwak z dostępnymi datami zdjęć lotniczych, który możemy obejrzeć. W przypadku centrum Warszawy możemy cofnąć się do 1935 roku oraz 1945 roku. Dzięki czemu możemy z jednej strony porównać zabudowę przedwojennej Warszawy z dzisiejszą oraz ogrom zniszczeń związanych z II wojną światową, co widać na poniższych zdjęciach, w kolejności: 2020, 1935, 1945

Ten suwak przydaje się w wielu sytuacjach: deforestacja, zmiany koryta rzeki, fazy urbanizacji i wiele innych.

Ale to jeszcze nic. Jeżeli szukamy czegoś bardzo, bardzo starego, to koniecznie trzeba odwiedzić stronę

http://igrek.amzp.pl

Znajduje się tam baza naprawdę starych map i planów. Poniżej Warszawa w 1779 roku. Niektóre z nich są kiepskiej jakości, inne posiadają bardzo silne zniekształcenia kierunków i odległości, a dzięki temu, że każdy znajdzie jakąś starą mapę ze swojej okolicy, jest szansa, że łatwiej będzie wciągnąć uczniów w tematykę chociażby urbanizacji czy map generalnie.

GeoEdukacja to gry, podcasty, kanał youtube i ta strona interentowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite.

Dodaj komentarz