W tym tekście znajduje się kilka map i wykresów, które pomogą przy omawianiu tematów związanych z produkcją energii elektrycznej.
Poniższa animacja przedstawia zmiany emisjach dwutlenku węgla w Europie wynikające z produkcji elektrycznej. Im ciemniejszy kolor, tym dany kraj emituje większą ilość co2, z kolei bardziej zielone kolory oznaczają czystszą energię. Niestety nie możemy powiedzieć, że jest to optymistyczna mapa dla Polski.
Chyba zdajemy sobie sprawę, że obecnie zachodzą wielkie zmiany w sposobie wytwarzania energii elektrycznej oraz próby wykorzystywania jej w transporcie. Dzieje się tak z kilku powodów, ale ponieważ to nie jest tekst o przyczynach tych wydarzeń, więc wspomnę tylko o dekarbonizacji (walka z efektem cieplarnianym) oraz zmianach w technologii. Od wielu lat na lekcjach, które prowadzę wspominam o tym, że ten sam postęp technologiczny, który powoduje, że potrzebujemy więcej energii (bo mamy pralki, lodówki, komputery) może nam pomóc. Rozwój technologii doskonale widać na poniższym wykresie przedstawiającym uśrednione koszty energii elektrycznej (LCOE) w nowych elektrowniach.
LCOE bierze pod uwagę:
1. Koszty inwestycji (wliczając koszty zarządzania odpadami oraz jądrowego wycofania z eksploatacji)
2. Koszty paliwa
3. Koszy zarządzania odpadami oraz koszty ubezpieczenia.
4. Koszt energii zużytej na potrzeby własne.
Wyraźnie widać, że najsilniej spadły koszty energii słonecznej (o blisko 90%) oraz wiatrowej (o 70% w ciągu 10 lat). Generalnie metoda LOCE ma wiele wad i zwłaszcza nie do końca nadaje się do porównywania ze sobą różnych źródeł energii, czyli mówiąc wprost nie wyciągajmy za szybko wniosków, która z nich jest najtańsza. Natomiast w obrębie jednego źródła energii bardzo dobrze pokazuje pewną tendencję. To co zwraca uwagę, na tym wykresie to fakt,że jedynym źródłem energii, którego koszt w ciągu okresu 2009-2019 wzrósł jest energetyka jądrowa.
Kolejne dwie mapy znajdujące się poniżej prezentują nam warunki naturalne, które sprzyjają pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych, których koszty spadły znacząco na wcześniejszym wykresie, a więc energii słonecznej wiatru.
Warto zwrócić uwagę, że mapa przedstawiająca energię słoneczną prezentuje ile watów możemy uzyskać z jednego metra kwadratowego poziomej powierzchni. Dla porównania poniżej mapa prezentująca dane w kWh na metr kwadratowy.
I na sam koniec tego krótkiego zbioru różnych treści mapa dostępu do elektryczności w Afryce. Podczas gdy w Europie walczymy o to, żeby energia elektryczna była czystą energią, w innych częściach świata problemy związane z produkcją energii elektrycznej skierowane są w zupełnie inną stronę, o czym zawsze warto pamiętać.
I na koniec pamiętajcie, aby uważać w pobliżu wiatraków 😉
Stany Zjednoczone – czy to jeszcze potęga gospodarcza?
To może na początku odpowiem na pytanie z tytułu: TAK.Nie musicie więc przewijać całej strony,
Współrzędne geograficzne
Są takie tematy, które trudno wytłumaczyć tylko za pomocą dźwięku. Czasami trzeba sięgnąć również po
Zmiany klimatu w przeszłości
Wykresy przedstawiające zmiany klimatu (średniej temperatury powietrza) w okresie nawet do 70 milionów lat temu.
Konkurs “Geografia AI 2”
"Geografia AI 2" to druga edycja konkursu przeznaczonego dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz
Szerokość geograficzna a klimat
Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na klimat danego miejsca jest szerokość geograficzna. To wraz z nią