Handel międzynarodowy – mapy, wykresy, baza danych

Poniżej kilka wykresów i map, dzięki którym łatwiej będzie wyjaśnić pewne tendencje czy prawidłowości istniejące w handlu międzynarodowym.

Pierwszy wykres przedstawia nam wielkość światowego eksportu. Rok 1913 przyjęto jako punkt wyjściowy (ma wartość 100). Już na pierwszy rzut oka widać, że handel międzynarodowy wyraźnie przyśpiesza po II wojnie światowej a jeszcze szybszy rozwój obserwujemy na przełomie wieków XX i XXI. Jednak operując suwakiem odpowiadającym zakresom dat i ustawiając go na trochę krótsze zakresy uda nam się zaobserwować kilka innych prawidłowości.

Np ustawiając suwa na lata 1890-1938 bez problemu zauważymy wpływ I wojny światowej oraz kryzysu z początku lat ’30 na obniżenie wartości eksportu.

Co wpłynęło na rozwój handlu międzynarodowego? Wiele czynników ale jeden z nich dobrze widoczny jest na poniższym wykresie. To koszty transportu. Jak widzimy koszt przewozu towarów transportem morskim (sea freight cost) stanowi zaledwie 20% ceny z roku 1930. Jeszcze bardziej spadły ceny przewozów transportem lotniczym i rozmów telefonicznych

Kolejny wykres prezentuje nam wartość eksportowanych dóbr jako udział w PKB. Możemy odczytać przynajmniej kilka istotnych prawidłowości. Z pewnością zauważymy, że rola eksportu w tworzeniu PKB w skali świata stopniowo rośnie (obecnie około 20%). Bardzo ciekawe rzeczy zaczną wychodzić gdy włączymy sobie Zjednoczone Emiraty Arabskie (United Arab Emirates). Zobaczymy wtedy, że rola eksportu w tym kraju jest ogromna – w 2013 roku wartość eksportu odpowiadała za niemal 98% PKB. Tak wielkie znaczenie ma eksport ropy naftowej.

Kolejny wykres przedstawia wartość (w dolarach amerykańskich) eksportu towarów i usług. Niestety dane z Chin w tym przypadku są bardzo ubogie. Ale uzyskamy kilka innych smaczków. Bo możemy porównywać ze sobą nie tylko kraje ale także regiony. Dowiemy się, że USA ma niewiele większy eksport od Niemiec, a porównując USA do strefy Euro czy jeszcze szerzej – do Unii Europejskiej – wygrywamy w cuglach.

Co ważne, w każdym z powyższych wykresów możemy samodzielnie dobierać interesujące nas kraje, kontynenty lub niektóre organizacje międzynarodowe.

I na koniec najlepsze.

Gigantyczna baza danych, która zrobi nam wykresy, mapy z tego co zachcemy w zakresie importu i eksportu. Możemy tworzyć mapy głównych partnerów handlowych, zmiany struktury kierunków eksportu i importu, wykresy dotyczące struktury towarowej i jej zmian, mapy głównych importerów wybranych przez nas produktów z wybranego przez nas kraju i wiele, wiele innych danych. Poniżej kilka map i wykresów pochodzących z tej bazy, a pod nimi link.

Link do bazy danych:

https://atlas.cid.harvard.edu/explore?country=81&product=undefined&year=2018&productClass=SITC&target=Product&partner=undefined&startYear=undefined

GeoEdukacja to gry, podcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite.

Dodaj komentarz