Demografia

Pierwsza z map przedstawia średni wiek kobiet w Europie, w którym rodzą pierwsze dziecko. Sama średnia dla UE to prawie 30 lat. Krajem, w którym kobiety najpóźniej decydują się na potomstwo są Włochy (31,3). Generalnie kraje basenu Morza Śródziemnego, które dotknął kryzys gospodarczy, mają te wskaźniki wyższe.

Medianę wieku osób w poszczególnych krajach przedstawia poniższa mapa. Wyraźnie odcina się środkowa Afryka, która jest wyraźnie młodsza od pozostałej części świata.

Zmiany liczby ludności w Amerykach w latach 1950-2020 przedstawia poniższa mapa. Jest na niej przedstawiony dosyć spory zakres czasu, biorąc pod uwagę, że największe zmiany tempie przyrostu liczby ludności zaszły w ostatnich 20-30 latach. Jednak nawet porównując tak duży przedział czasowy wyraźnie widzimy, że liczba ludności w większości krajów Ameryki wzrosła w większym stopniu niż USA i Kanadzie.

https://www.reddit.com/r/MapPorn/comments/jvapwu/population_of_the_americas_in_1950_and_2020/

Poniżej bardzo ciekawy film dotyczący porównania dwóch najludniejszych krajów na świecie, a więc Indii oraz Chin. Oba państwa zostały porównane za pomocą wykresu przypominającego piramidę płci i wieku. Na animowanym wykresie widzimy zsumowaną liczbę osób obu płci w poszczególnych grupach wiekowych. Daje się zauważyć wpływ “polityki jednego dziecka” na sytuację demograficzną Chin.

https://youtu.be/_1bekqNa1ic?t=150

W dolnej części wykresu widoczny wpływ “polityki jednego dziecka” na demografię Chin / źródło: screen z filmu: https://youtu.be/_1bekqNa1ic?t=150

Zdecydowanie do tematów związanych z demografią polecam poniższy link. Znajdziecie tam piramidy płci i wieku dla okresu od 1950 do 2100 roku (prognoza), zarówno dla krajów, kontynentów ale także całego świata. Oprócz piramid znajduje się tam cała masa innych danych i wykresów (migracja, gęstość zaludnienia, przyrost naturalny i wiele innych).

Link: https://www.populationpyramid.net/poland/2075/

Piramida płci i wieku dla świata (2020) / źródło:https://www.populationpyramid.net/world/2020/

GeoEdukacja to gry, podcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite.

Dodaj komentarz