Rozmieszczenie ludności na świecie

Oczywiście omawiając rozmieszczenie ludności na świecie pierwsze co robimy, to sięgamy po mapę przedstawiającą gęstość zaludnienia. I to jest jasne. Widać tam wszystko i dokładnie. A to już pierwszy sygnał, że możemy cos przegapić. Bo “wszystko i dokładnie” oznacza po prostu, że jest tam mnóstwo informacji. Poniższe mapy to przefiltrowanie treści, które oczywiście znajdują się na mapie gęstości zaludnienia, ale są tam po prostu trudno dostrzegalne.
Pierwsze dwie mapy przedstawiają zależność rozmieszczenia ludności wraz z szerokością geograficzną lub długością geograficzną. A jest to możliwe dzięki nałożeniu wykresu na mapę świata. Wyraźnie widzimy, że największa liczba ludności zamieszkuje okolice 30 stopnia szerokości geograficznej północnej. Będzie to odpowiadać basenowi Morza Śródziemnego, Meksyku, ale przede wszystkim Indii czy Chin. Z pierwszego wykresu doskonale da się także odczytać, która z półkul jest bardziej zaludniona. Drugi wykres / mapa ( prezentująca liczbę ludności zależnie od długości geograficznej) również podkreśla znacznie Indii i Chin. Widoczny jest także wyraźny szczyt w okolicach gęsto zaludnionych okolic jeziora Wiktorii i doliny Nilu, która ma przebieg południkowy.

Rozmieszczenie liczby ludności względem szerokości geograficznej (górny wykres) oraz długości geograficznej (dolny wykres) / źródło: https://www.reddit.com/r/MapPorn/comments/1dddhq/worlds_population_by_latitude_longitude_xpost/

Kolejne dwie mapy także prezentują rozmieszczenie liczby ludności zależnie od szerokości i długości geograficznej. Robią to jednak w nieco inny sposób. Tym razem świat został podzielony na 10 pasów o różnej szerokości, jednak o tej samej liczbie ludności. Mówiąc inaczej: im węższy pasek – tym większa gęstość zaludnienia na danym obszarze. Analizując tą mapę dojdziemy to podobnych wniosków jak w przypadku pierwszej mapy, jednak dzięki większemu uproszczeniu – może być łatwiejsza w odczytaniu.

Świat podzielony na 10 pasów o równej liczbie ludności / źródło: https://www.reddit.com/r/dataisbeautiful/comments/juj9o1/10_bands_of_latitude_and_longitude_with_equal/

Ostatnie 3 mapy pokazują jak nierównomiernie jest rozmieszczona ludność na naszej planecie. Na pierwszej z nich czerwonym kolorem zaznaczono obszary, które zamieszkuje połowa ludności. Niewiele tego czerwonego, a więc wniosek jest prosty – połowa mieszkańców naszej planety zamieszkuje bardzo niewielki jej fragment. Ten fragment to dokładnie 1% powierzchni Ziemi. Kolejne dwie mapy informują nas jaki obszar zamieszkuje 90 i 99% ludności. Przeglądając zestawienia w internecie udało mi się dotrzeć do informacji, że w 2008 roku 95% ludności zamieszkiwało 10% powierzchni Ziemi.

Obszary zamieszkałe przez 50, 90 i 99 procent ludności świata / źródło: https://www.reddit.com/r/dataisbeautiful/comments/kfq7mu/smallest_area_where_50_90_and_99_of_the_world/

A jeżeli już szukamy mapy gęstości zaludnienia i to bardzo dokładnej, to polecam tą z linku poniżej.

https://luminocity3d.org/WorldPopDen/#8/52.481/20.528

Prezentuje ona gęstość zaludnienia w bardzo dokładnej siatce, dzięki czemu widzimy jak dużą rolę w rozmieszczeniu ludności pełnią obszary zurbanizowane. Poza tym po włączeniu statystyk wyświetla nam się informacje na poziomie krajów a nawet niektórych miast. Dane, które uzyskamy prezentują liczbę ludności w zależności od gęstości stref, a także gęstość zaludnienia oraz liczbę ludności w danym kraku / mieście w przeszłości. Poniżej kilka screenów właśnie z wykorzystaniem tej mapy:

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite.

Dodaj komentarz