Tak, wiem. Materiałów z geografii ludności jest już dużo. Pełno map, wykresów, wizualizacji, animacji itp. Ale tym razem coś innego.
Przeszukując internet natknąłem się pewnego razu na bardzo ciekawe wykresy. Wszyscy znamy piramidy płci i wieku. Niesamowicie ważne wykresy z których odczytamy między innymi wyże i niże demograficzne, fazy rozwoju demograficznego, wskaźnik feminizacji i inne. A gdyby tak odwrócić sytuację i zamiast żyjących pokazać liczbę osób, które zmarły w danym roku? Oczywiście zachowując podział na wiek i płeć? Wtedy otrzymalibyśmy piramidy zgonów, takich jak te poniżej.

Wykresy dotyczą Francji w wybranych 6 latach. Wyraźnie widzimy wysoką śmiertelność małych dzieci w początkowych wykresach, która jednak stopniowo się zmniejsza. Zdecydowanie zaznacza się wcześniejsza umieralność wśród mężczyzn, zwłaszcza w drugiej połowie XX wieku. Doskonale także widać, że umiera coraz więcej starszych osób, a dzieje się tak dlatego, że więcej osób dożywa późnego wieku. Dostęp do szeregu danych umożliwiających stworzenie takich wykresów można uzyskać na stronie https://www.mortality.org po bezpłatnej rejestracji. W bazie znajduje się kilkanaście krajów w tym Polska.
Nieco inne dane dotyczące zgonów znajdziemy na stronie https://mpidr.shinyapps.io/stmortality/
Na tej stronie możemy generować wykresy nadmiarowych zgonów w wybranych krajach (także w Polsce) w podziale na wiek i płeć. Dane obejmują lata 2000-2022 i są aktualizowane w miarę na bieżąco. Poniżej kilka wygenerowanych wykresów dla Polski, między innymi ponadnormatywne zgony w okresie przed i w trakcie pandemii COVID19 w Polsce.


Stany Zjednoczone – czy to jeszcze potęga gospodarcza?
To może na początku odpowiem na pytanie z tytułu: TAK.Nie musicie więc przewijać całej strony,
Współrzędne geograficzne
Są takie tematy, które trudno wytłumaczyć tylko za pomocą dźwięku. Czasami trzeba sięgnąć również po
Zmiany klimatu w przeszłości
Wykresy przedstawiające zmiany klimatu (średniej temperatury powietrza) w okresie nawet do 70 milionów lat temu.
Konkurs “Geografia AI 2”
"Geografia AI 2" to druga edycja konkursu przeznaczonego dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz
Szerokość geograficzna a klimat
Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na klimat danego miejsca jest szerokość geograficzna. To wraz z nią