Czym jest pogoda a czym jest klimat? 

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu:

Wiele osób myli pogodę i klimat. Gdy lato jest chłodne albo w zimie (uwaga) spadnie śnieg – śmieją się i pytają gdzie to globalne ocieplenie? Oczywiście trafiają się i sytuacje w drugą stronę, czyli kilka upalnych dni albo brak śniegu w ferie od razu daje podstawy do twierdzenia, że globalne ocieplenie jest. Ono jest faktem, ale nie z powodu braku śniegu w Boże Narodzenie. Pogoda to aktualny stan atmosfery. Jest tu i teraz. Jej zmiany zachodzą bardzo szybko zwłaszcza u nas, gdzie ścierają się wpływy powietrza znad oceanu i znad kontynentu. Zima zaskoczyła drogowców? W marcu jak w garncu? Kwiecień plecień co przeplata trochę zimy trochę lata? No właśnie. To jest pogoda. Może być bardzo niestabilna. Trudno ją przewidzieć z większym wyprzedzeniem. Z resztą, kiedyś (dawno temu) słyszałem takie określenie odnośnie IMGW (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej), że ze względu na swoją sprawdzalność powinien to być Instytut Magii Gusł i Wróżb. 

Prognozowanie pogody jest bardzo trudnym i złożonym procesem, dlatego nie ma co się dziwić, że jej prognoza nie sprawdza a się idealnie. 

Klimat natomiast to średnia stanów pogody. Albo inaczej – pogoda jakiej mniej więcej możemy się spodziewać o danej porze roku. A więc, że w zimie może padać śnieg i że będzie zimno. Średnio w okolicach -3 w Warszawie. Ale średnio to słowo klucz. Jak idziemy na spacer z psem to średnio mamy po 3 nogi. A nie jest to prawda ani w odniesieniu do mnie ani do psa. 

Pogoda to takie wahadło. Raz się wychyli mocniej w jedną stronę (cieplejszych temperatur) raz w drugą stronę (niższych temperatur), ale ma jakąś wartość średnią i to jest właśnie ten klimat. W każdym miejscu na naszej planecie będą to nieco inne wartości. 

Aby poznać klimat jakiegoś miejsca potrzeba wielu lat obserwacji. Obecnie mówi się o co najmniej 30 latach obserwacji.  

Zmiany pogody obserwujemy dość łatwo, bo możemy je zauważyć w ciągu dnia a nawet kilku godzin. A nawet w ciągu kilku minut, gdy przychodzi jakieś ekstremalne zjawisko pogodowe np.. W postaci burzy. Zmiany klimatu są trudniejsze do obserwowania. Kto z nas pamięta jaki był lipiec 3 lata temu? Nie jeden dzień, czy tydzień kiedy akurat byliśmy na wakacjach, tylko cały lipiec? Te zmiany można zobaczyć dopiero na wykresach. Ale o zmianach klimatu będzie w jednym z kolejnych wpisów. 

Temperatura powierzchni w styczniu 2023 na tle średniej z wielolecia (źródło: NASA)
Temperatura powierzchni w kwietniu 2023 na tle średniej z wielolecia (źródło: NASA)
patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Ile kosztuje woda?

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu Szalenie trudna bedzie odpowiedź na to pytanie. Bo bardzo

15. Relacje człowiek środowisko 18. Problemy współczesnego świata 4. hydrosfera

Środowisko przyrodnicze Azji

Posłuchaj w formie podcastu: Azja jest największym kontynentem, ale słowo "naj" nie będzie odnosić się tutaj

14. Azja

Czym jest pogoda a czym jest klimat? 

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Wiele osób myli pogodę i klimat. Gdy lato jest

3. atmosfera 4. Krajobrazy świata

Wielkość Układu Słonecznego

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Jak duży jest Wszechświat? Ogromny to mało powiedziane. Bo

2. ziemia we wszechświecie 5. Ruchy Ziemi

Ekstremalne zjawiska pogodowe

W tym wpisie odnajdziecie trochę materiałów dotyczących ekstremalnych zjawisk pogodowych. Większość treści dotyczy cyklonu tropikalnego

16. Ameryki 3. atmosfera film mapa

Dodaj komentarz