Wpływ zmian klimatu na wybrane geozagrożenia

Poniższa grafika wykonana jest na podstawie materiałów dostępnych na stronie berkeleyearth.org, jednak postanowiłem ją uzupełnić delikatnym komentarzem.

Grafika przedstawia wpływ globalnego ocieplenia na występowanie wybranych geozagrożeń. Środowisko przyrodnicze jest systemem bardzo skomplikowanym, dlatego sama grafika przedstawia nie tylko na jakie elementy wpływają zmiany klimatu, ale również w jakim stopniu zmiany intensywności zjawisk można powiązać z globalnym ociepleniem.

Chyba tym co nie budzi żadnych wątpliwości jest brak powiązania globalnego ocieplenia z występowaniem trzęsień ziemi. Z resztą podobna sytuacja dotyczyłaby wybuchów wulkanów. Ale zapewne największe zdziwienie może budzić fakt, że w tej samej kolumnie znalazły się tornada. Przecież co jak co, ale występowanie tornad związane jest z warunkami pogodowymi, a te przecież będą się zmieniać wraz ze zmianami klimatu. Tornada jednak nie występują po prostu tam, gdzie jest ciepło. Przecież ich największych ilości nie odnajdziemy w strefie równikowej czy na zwrotnikach, gdzie występują zarówno bardzo wysokie temperatury dobowe, jak i najwyższe średnie roczne temperatury powietrza. Ich występowanie wynika z wielu elementów (dlatego tak trudno jest przewidzieć występowanie tornad), a temperatura nie jest tu czynnikiem decydującym. Jednym z takich elementów jest prąd strumieniowy, który w przypadku osłabnięcia będzie oznaczał mniejsze zagrożenie ekstremalnymi burzami, którym towarzyszyłyby opady gradu czy trąby powietrzne.

Generalnie kierunek zmian jest jednak bardzo mocno zróżnicowany regionalnie a przez to trudny do określenia.

W skali całego świata, prognozy mówią o tym, że będzie występować więcej burz. To wynika po prostu z tego, że będzie silniejsza konwekcja. Jednocześnie z obserwacji wynika, że uskok wiatru (zależny między innymi od prądu strumieniowego) słabnie.

 

A jakie są prognozy dla Polski? Mówiąc najprościej: spodziewajmy się większej ilości burz, a przez to może pojawić się częstsza szansa na to, że którejś z nich będzie towarzyszyć trąba powietrzna.

Z pozostałymi geozagrożeniami sprawa już jest prostsza. Cyklony tropikalne, susze, pożary lasów i powodzie z pewnością wykazują związki ze zmianami klimatu. Jednak trudno dokładnie określić, za jaką część tych zmian odpowiedzialne jest globalne ocieplenie. Przyczyn może być wiele. Po pierwsze nieco dokładniej monitorujemy środowisko przyrodnicze i po prostu widzimy więcej niż kiedyś. Po drugie, człowiek pojawia się w coraz to nowszych obszarach przestrzeni przyrodniczej. Powódź, to wezbranie, które powoduje straty materialne. W momencie gdy kiedyś rzeka wystąpiła z brzegów i rozlała się po niezamieszkałej dolinie, było to zwykłe wezbranie. Jednak człowiek z zabudową i gospodarczym wykorzystywaniem terenu wkracza w coraz to nowe obszary. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy pożar lasu jest spowodowany przez globalne ocieplenie, czy przez nieuwagę turystów, a tych przecież jest coraz więcej. Oczywiście pożar nie powstałby w lesie, w którym nie wystąpiłaby susza, ale mówimy tutaj o bezpośredniej przyczynie powstania.

No i najbardziej oczywiste związki ze zmianami klimatu mają według berkeleyearth.org powodzie na wybrzeżach i fale upałów. Tutaj sprawa jest prosta, bo przecież wzrost temperatur w skali globalnej musi prowadzić do większej szansy na przekraczanie rekordów temperatury i dłuższego występowania wysokich temperatur w poszczególnych częściach świata. A powodzie na wybrzeżach, zatapianie wysp to problemy które już dotyczą krajów wyspiarskich w Oceanii (np. Tuvalu czy Kiribati) albo będą dotyczyć w przyszłości wielu krajów, które mają linie brzegową. Warto wspomnieć tutaj o Holandii, której ponad jedna czwarta powierzchni już dziś znajduje się w depresji. Według prognoz poziom wody w oceanie światowym do 2100 roku ma się podnieść o 1 metr.

patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Tornada i cyklony tropikalne

Wysłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Oba zjawiska, o których sobie dzisiaj powiemy, są to

16. Ameryki 3. atmosfera

Miasta, które chciały wygrać z przyrodą

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Istnieją miasta, którym się udało powstać od zera, w

11. Urbanizacja Ciekawostki

Środowisko przyrodnicze Ameryki

Posłuchaj tego materiału jako podcast: Kiedy Krzysztof Kolumb dopłynął do Ameryki, myślał, że jest w Indiach.

16. Ameryki

Wpływ zmian klimatu na wybrane geozagrożenia

Poniższa grafika wykonana jest na podstawie materiałów dostępnych na stronie berkeleyearth.org, jednak postanowiłem ją uzupełnić

15. Relacje człowiek środowisko 18. Problemy współczesnego świata 3. atmosfera

Siła Coriolisa

Siła Coriolisa Siła Coriolisa działa na wszystkie ciała na naszej planecie, które poruszają się na

2. ziemia we wszechświecie

Dodaj komentarz