Abrazja to niszcząca działalność morza, czyli inna nazwa erozji morskiej. Fale morskie mogą niszczyć różne elementy wybrzeża, ale zdecydowanie najlepiej ten proces widać w przypadku wybrzeża klifowego.
W Polsce chyba najbardziej znanym efektem niszczenia wybrzeża jest kościół (a raczej jego pozostałość) w miejscowości Trzęsacz. Zbudowany na przełomie XIV i XV wieku w odległości około 2 km od brzegu. Jak wyglądał i jak wygląda – widać poniżej.


A poniższe zdjęcia lotnicze zestawiają nam przebieg linii brzegowej w okolicach Jastrzębiej góry. Jak czytamy na fb Państwowego Instytutu Geologicznego: “Porównanie linii brzegowej w rejonie Jastrzębiej Góry z lat 1958 i 2010 pokazuje, że w ciągu 50 lat brzeg cofnął się o blisko 95 metrów. Od 1919 roku erozja “zjadła” blisko 200 metrów lądu.”
Poniżej film prezentujący efekty abrazji na wybrzeżu Pacyfiku w Stanach Zjednoczonych.
Podobne efekty abrazji odnajdziemy na mapach w google earth pro w pobliżu miejscowości Withernsea ( 53°43’8.02″N; 0° 2’46.89″E). Poniżej zmiany jakie zaszły w ciągu 14 lat (2007-2021)
No i na sam koniec: skoro było o tym, jak może potrafi niszczyć, to jeszcze film o tym jak się bronić. Jakiego rodzaju falochron jest bardziej skuteczny i czy ochrona przed falami zaczyna się dopiero na brzegu?
Wpływ pogody na wydarzenia historyczne
Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Zjawiska meteorologiczne potrafią wpływać na bieg wydarzeń historycznych. Przykładów
Bliski Wschód – kultura i gospodarka.
Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Bliski Wschód jest to region, który leży na pograniczu
Opady śniegu
Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Jedne z poprzednich odcinków dotyczyły opadów atmosferycznych w postaci
Indie. Kraj kontrastów społecznych i gospodarczych.
Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Indie to kraj, który znajdziemy w południowej części Azji. Od
Chiny. (Prawie) najludniejszy kraj świata
Aktualizacja. W momencie nagrywania tego odcinka, Chiny były najludniejszym krajem na świecie. Jednak w 2023