Krzemień

Krzemień jest skałą osadową. W dawnych czasach był wykorzystywany do wyrobu broni (groty strzał, siekiery), narzędzi, krzesania ognia. Dzisiaj jednak o krzemieniu jako o skale.

Można go spotkać w skałach węglanowych (np. w wapieniach) w postaci konkrecji (czyli zespołu minerałów, które narastają od środka na zewnątrz – przeciwieństwem jest geoda, gdzie minerały narastają do środka) o kształcie soczewki lub bulwy.

W Polsce, chyba najbardziej znanym miejscem występowania krzemienia są Krzemionki Opatowskie. Znajdują się tam prehistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego , które funkcjonowały pomiędzy IV a II tysiącleciem p.n.e), a ozdobny krzemień pasiasty trafiał stamtąd do miejsc oddalonych o ponad 600 km. Obecnie neolityczne kopalnie krzemienia wpisane są od 2019 roku na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO, jako 16 obiekt z Polski. Można zwiedzać tam kopalnie oraz jeden z najstarszych karajobrazów przemysłowych na świecie – a raczej tego, jak poradziła sobie z nim przyroda (zdjęcie poniżej).

Krajobraz poprzemysłowy sprzed około 5000 lat. Na tym obszarze w latach 3 900 r. p. n. e. do 1600 r. p. n. e funkcjonowały kopalnie. / fot. Michał Barański

Same kopalnie są dosyć ciekawe i robią wrażenie. Niestety ja po wizycie tam odczuwam niedosyt – bardzo wiele zależy od przewodnika. Oj bardzo wiele. W każdym razie w samej trasie podziemnej znajdziemy ślady obecności górników w postaci np. zadymionych ścian od łuczywa. W samych korytarzach zaobserwujemy wiele konkrecji krzemiennych, które występują na podobnej głębokości (zdjęcia poniżej).

Konkrecje krzemieni na trasie podziemnej w Muzeum Archeologicznym Krzemionki / fot. Michał Barański

Z powstawaniem krzemienia, sprawa nie jest taka prosta i na ten temat istnieje wiele teorii. 

W 1989 roku Ryszard Michniak opisał trzy możliwości powstawania konkrecji krzemieni:

  1. Krzemienie śródwarstwowe tworzące się w osadzie lub w zwięzłej skale w wyniku aktywności jąder (ośrodków) krystalizacji, rozrastających się dzięki dyfuzyjnemu wyrównywaniu stężeń roztworów porowych.
  2. Krzemienie będące konkrecjami dennymi, tworzącymi się na granicy różnych środowisk geochemicznych (krzemionka ulegała wytrąceniu z roztworów pochodzenia morskiego i lądowego).
  3. Krzemienie stanowiące nagromadzenie warstwowo ułożonego żelu krzemionki, wtórnie porozrywanego na izolowane fragmenty w wyniku procesów rekrystalizacji i odwodnienia (zmniejszenia objętości) pod wpływem nacisku skał nadległych.

I kilka teorii na temat tego, jak mogły one powstać:

  1. Teoria „upwellingu” – rozwoju organizmów krzemionkowych w strefach wznoszenia się prądów morskich z głębszych do płytszych partii zbiornika morskiego.
  2. Teoria transportu krzemionki koloidalnej przez prądy denne z delt i estuariów do głębszych partii zbiorników morskich.
  3. Teoria rozpuszczania krzemionki zawartej w okrzemkach, radiolariach i/lub gąbkach, a następnie jej przemieszczania i powtórnego wytrącania się w obrębie wyżej położonych serii skalnych na etapie diagenezy lub epigenezy (fot. 26-29).
  4. Teoria mieszania się wód morskich i słodkich oraz krążenia w basenie zhybrydyzowanych wód zawierających krzemionkę.
  5. Teoria hydrotermalna, czyli powstawanie konkrecji krzemieni w wyniku działalności podmorskich źródeł hydrotermalnych, zasilających zbiornik w roztwory wzbogacone w krzemionkę.

A do tak małego podsumowania w zakresie krzemienia skłoniły mnie wakacyjne podróże. Konkrecje krzemieni, które można zobaczyć w kopalniach w Krzemionkach Opatowskich, można czasem spotkać “na powierzchni”. Wystarczy, aby coś je odkopało. W moim przypadku “górnikiem” była rzeka a konkrecje krzemieni w bardzo dużej ilości udało się odszukać w kanionie, który wyrzeźbiła (Kanion Jakuba, Rodos, Grecja). Zdjęcia z tego kanionu poniżej.

Te małe czarne plamki na zaznaczonym obszarze to konkrecje krzemieni. Jak widać rzeka musiała się wkopać dosyć głęboko aby do nich dotrzeć / fot. Michał Barański

I trochę detali w jaki sposób krzemienie ulokowane są w skale:

patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Stany Zjednoczone – czy to jeszcze potęga gospodarcza?

To może na początku odpowiem na pytanie z tytułu: TAK.Nie musicie więc przewijać całej strony,

14. Usługi 16. Ameryki 18. Problemy współczesnego świata 8. Geografia polityczna

Współrzędne geograficzne

Są takie tematy, które trudno wytłumaczyć tylko za pomocą dźwięku. Czasami trzeba sięgnąć również po

1. Metody badań

Zmiany klimatu w przeszłości

Wykresy przedstawiające zmiany klimatu (średniej temperatury powietrza) w okresie nawet do 70 milionów lat temu.

15. Relacje człowiek środowisko 18. Problemy współczesnego świata 3. atmosfera

Konkurs “Geografia AI 2”

"Geografia AI 2" to druga edycja konkursu przeznaczonego dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz

inne

Szerokość geograficzna a klimat

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na klimat danego miejsca jest szerokość geograficzna. To wraz z nią

3. atmosfera

Dodaj komentarz