Plutonizm

Plutonizm, to ogół procesów związanych z przemieszczaniem się magmy wewnątrz skorupy ziemskiej. O rodzajach intruzji parę słów za moment, ale pierwsza ważna rzecz na początek, to fakt, że skoro ta magma przemieszcza się we wnętrzu skorupy ziemskiej i zbliżając się do powierzchni zastyga powoli, to intruzje będą tworzyć skały magmowe głębinowe, czyli jawnokrystaliczne. 

W kontekście szkolnym chyba najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest podział intruzji na zgodne, czyli takie, w których magma wypełnia przestrzenie pomiędzy warstwami skalnymi, oraz niezgodne, a więc te, w których magma przecina istniejące warstwy skalne. 

Do intruzji zgodnych zaliczamy 

– sille 

– lakkolity 

– lopolity 

– fakolity 

Do intruzji niezgodnych natomiast zaliczymy: 

– dajki 

– nek 

– batolit 

Małe zestawienie intruzji magmowych, oraz to jak wyglądają na schemacie przedstawiającym rodzaje intruzji, profilu geologicznym oraz w rzeczywistości – znajdziecie na ilustracji poniżej.

Bardzo ciekawą formą jest nek. Jest to zastygnięta magma w kominie wulkanicznym, która znalazła się na powierzchni dlatego, że skały budujące stożek wulkaniczny były mniej odporne i uległy zniszczeniu. Mówiąc prościej, jest to taki wulkan obdarty ze skóry. W Polsce takim przykładem jest Ostrzyca widoczna na zdjęciu poniżej.

Autorstwa Paweł Kuźniar (Jojo_1, Jojo - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1256364

Na świecie znajdziemy jednak trochę bardziej spektakularne przykłady. Chyba jednym z takich, które robią największe wrażenie jest Devils Tower w Wyoming (USA) widoczna na zdjęciach poniżej. Zwłaszcza na ostatniej fotografii bardzo dobrze widoczne są słupy bazaltowe pozostałe z zakrzepłej magmy.

Ciekawą formą terenu jest także stożek scoria. Można go rozpoznać po bardzo charakterystycznym kształcie. Patrząc z góry jest niemal okrągły (w przypadku przeważających wiatrów z jednego kierunku stożek może stać się bardziej asymetryczny), a sam krater ma kształt rozległej misy. Zbocza takiego stożka są dosyć strome, a nierówności na nich mogą oznaczać zastygłe strumienie lawy pochodzące z krateru. Tak charakterystyczny kształt stożka powstaje dlatego, że w wyniku wybuchu wulkanu lawa jest wyrzucana wysoko w powietrze i równomiernie opada wokół wulkanu ale już jako jej drobne, zastygnięte fragmenty np. w postaci lapilli. Przykładem takiego stożka jest wulkan Stromboli lub Kilauea. A poniżej kilka innych przykładów.

patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Stany Zjednoczone – czy to jeszcze potęga gospodarcza?

To może na początku odpowiem na pytanie z tytułu: TAK.Nie musicie więc przewijać całej strony,

14. Usługi 16. Ameryki 18. Problemy współczesnego świata 8. Geografia polityczna

Współrzędne geograficzne

Są takie tematy, które trudno wytłumaczyć tylko za pomocą dźwięku. Czasami trzeba sięgnąć również po

1. Metody badań

Zmiany klimatu w przeszłości

Wykresy przedstawiające zmiany klimatu (średniej temperatury powietrza) w okresie nawet do 70 milionów lat temu.

15. Relacje człowiek środowisko 18. Problemy współczesnego świata 3. atmosfera

Konkurs “Geografia AI 2”

"Geografia AI 2" to druga edycja konkursu przeznaczonego dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz

inne

Szerokość geograficzna a klimat

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na klimat danego miejsca jest szerokość geograficzna. To wraz z nią

3. atmosfera

Dodaj komentarz