Trzęsienia ziemi

Tym razem trochę materiałów o trzęsieniach ziemi.

Pierwszy wykres przedstawia rozchodzenie się fal wewnątrz naszej planety. Widzimy jak poszczególne rodzaje fal sejsmicznych ulegają załamaniu na granicach pomiędzy poszczególnymi warstwami naszej planety, czyli na strefach nieciągłości. Ten wykres może nawet bardziej przydać się przy omawianiu budowy wnętrza Ziemi.

Kolejna ilustracja przedstawia Ognisty pierścień Pacyfiku. Wyraźnie widzimy, że na wybrzeżach Oceanu Spokojnego jest wyraźnie większa liczba trzęsień Ziemi. Poniższa mapa przedstawia trzęsienia ziemi począwszy od 1898 roku.

Na filmie poniżej widoczne jest rozchodzenie się fali tsunami, która powstała w wyniku trzęsienia ziemi na wybrzeżu Chile w 1960 roku. Miało ono 9,5 stopnia w skali Richtera i było to największe znane trzęsienie ziemi. W jego wyniku zginęło ponad 2000 osób (w tym 142 osoby w Japonii – po drugiej stronie największego oceanu na naszej planecie…)

Kolejną. bardzo ciekawą animacją jest animowana mapa wszystkich trzęsień ziemi w latach 1901-2020. Dzięki zróżnicowaniu przedstawień za pomocą koloru i wielkości koła otrzymujemy jednocześnie informację na temat głębokości na jakiej znajdywało się hipocentrum oraz o magnitudzie. Dodatkowo w sytuacji kiedy w wyniku trzęsienia ziemi powstaje tsunami, również pojawia się informacja o wysokości fali. Na końcu filmu widoczne są wszystkie trzęsienia ziemi i doskonale widoczne stają się wtedy strefy ryftu, kolizji oraz subdukcji.

A na samym końcu kilka linków do stron z monitoringiem trzęsień ziemi. Różnią się między sobą ilością danych, ich zakresem oraz sposobem prezentacji (tak swoja drogą większość jest dość … “archaiczna”) dlatego warto przejrzeć wszystkie i zobaczyć, który z nich najbardziej nam pasuje. Poniżej zrzuty ekranu a pod każdym z nich link do strony z monitoringiem, z której pochodzi screen.

patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Stany Zjednoczone – czy to jeszcze potęga gospodarcza?

To może na początku odpowiem na pytanie z tytułu: TAK.Nie musicie więc przewijać całej strony,

14. Usługi 16. Ameryki 18. Problemy współczesnego świata 8. Geografia polityczna

Współrzędne geograficzne

Są takie tematy, które trudno wytłumaczyć tylko za pomocą dźwięku. Czasami trzeba sięgnąć również po

1. Metody badań

Zmiany klimatu w przeszłości

Wykresy przedstawiające zmiany klimatu (średniej temperatury powietrza) w okresie nawet do 70 milionów lat temu.

15. Relacje człowiek środowisko 18. Problemy współczesnego świata 3. atmosfera

Konkurs “Geografia AI 2”

"Geografia AI 2" to druga edycja konkursu przeznaczonego dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz

inne

Szerokość geograficzna a klimat

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na klimat danego miejsca jest szerokość geograficzna. To wraz z nią

3. atmosfera

Dodaj komentarz