Afryka

W tym wpisie znajduje się kilka map i ilustracji do wykorzystania na lekcjach dotyczących Afryki.

Pierwsza z nich dotyczy przyrostu naturalnego, a konkretnie dzietności, czyli liczby dzieci przypadających na 1 kobietę w wieku rozrodczym (15-50 lat). Warto zestawić ta mapę z informacjami z Polski, gdzie wskaźnik ten w 2018 roku wynosił 1,4. Widzimy więc, że w żadnym kraju w Afryce nie ma tak niskiego wskaźnika jak w Polsce. ONZ uznaje za minimum dla odnawiania pokoleń wartość 2,1.

Kolejna z map pokazuje odsetek ludności w poszczególnych krajach, która potrafi czytać i pisać. Widzimy bardzo duże zróżnicowanie na samym kontynencie, ale bardzo wyraźnie widoczna jest strefa Sahelu z niższymi wynikami w porównaniu do pozostałych krajów.

Odsetek ludności, która potrafi czytać / źródło: https://www.reddit.com/r/MapPorn/comments/s5wua9/of_africans_who_can_read/?utm_source=share&utm_medium=web2x&context=3

Poniższa mapa z kolei pokazuje liczbę drzew w przeliczeniu na km2. Wyraźnie widać wysokie wartości w okolicach równika i zdecydowanie mniejsze w strefie pustyń i półpustyń.

Ilość drzew na km2 / źródło: https://i.redd.it/h9rrzpxtrt391.png

Afryka to także kontynent, który kojarzymy z problemami głodu i niedożywienia ludności. Poniższa mapa przedstawia procent ludności poszczególnych krajów, która cierpi z powodu głodu. Warto jednak pamiętać, że w poszczególnych latach mapa wyglądać nieco inaczej ze względu na pojawiające się susze, które mogą powodować problemy żywnościowe w krajach, w których wcześniej takie sytuacje nie występowały

Odsetek ludności cierpiącej z powodu głodu / źródło: https://i.redd.it/u3k10xesboz81.png

Oprócz głodu jednym z głównych problemów w Afryce jest dostęp do czystej wody. Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności staramy się zawsze zabezpieczyć dostęp do wody, a potem dbamy o jej jakość. Dostęp do wody jest utrudniony z kilku powodów. Występowanie pory suchej i deszczowej powoduje, że możliwość poboru wody z rzeki nie jest możliwy przez cały rok. Być może wydaje nam się, że woda w rzekach jest czysta, bo nie ma przemysłu. Woda jest w nich czystsza niż w Polsce, ale nie jest to woda pitna.

Brak dostępu do wody (poza oczywistymi problemami z piciem) oznacza utrudnioną higienę a to w konsekwencji powoduje choroby. Biegunka (która w Polsce nie stanowi wielkiego zagrożenia życia) w klimacie gorącym i suchym oznacza poważne ryzyko śmierci. Może powodować odwodnienie a w konsekwencji śmierć. Natomiast możliwości jej leczenia ze względu na słaby rozwój medycyny są mocno ograniczone.

Odsetek ludności z dostępem do czystej wody / źródło: https://i.redd.it/08vqt4ef8gc81.png

Mapa poniżej przedstawia głównych partnerów handlowych poszczególnych krajów w zakresie importu towarów. Wyraźnie widzimy dominację Chin (większość mapy w kolorze czerwonym). Historyczne relacje handlowe (w związku z byłymi koloniami) widoczne są już w zaledwie kilku miejscach (Libia-Włochy; Niger-Francja). Warto wiedzieć, że Chiny nie tylko dużo sprzedają towarów w Afryce ale także wchodzą tam z wieloma inwestycjami.

Głowni partnerzy handlowi w zakresie importu / źródło: https://i.redd.it/fk7a56dq61w81.png

A jak już omówiliśmy głównych partnerów w zakresie importu to teraz pora na eksport. Na poniższej mapie zobaczycie co jest głównym towarem jaki eksportują poszczególne kraje Afryki.

W Afryce dominuje ludność rasy czarnej, ale warto zwrócić uwagę, że nie w całej. Zarówno na północy Afryki jak i na części obszaru RPA odnajdziemy regiony, w których ludność rasy czarnej nie stanowi większości (na mapie zaznaczone kolorem czerwonym)

Obszary w których ludność rasy czarnej nie stanowi większości / źródło: https://i.redd.it/7v9qju4ge5t71.png

Pomimo wyraźnej dominacji ludności rasy czarnej, należy pamiętać że Afryka to niesamowita mieszanka kultur, wierzeń i etniczności. I o tym właśnie mówi poniższa mapa. 

Zróżnicowanie etniczne Afryki / źródło: https://i.redd.it/7v9qju4ge5t71.png

Warto dorzucić jeszcze do zbioru widoczną poniżej mapę topograficzną Afryki.

Mapa przedstawiająca rzeźbę terenu w Afryce / źródło: https://i.redd.it/4u02xqxy7ye81.jpg

Ale to wcale nie wszystko. Bo Afrykę można opisywać pod wieloma względami i chyba nie ma sensu wstawiać tutaj wszystkich możliwych map. Natomiast jest takie miejsce w internecie, gdzie sami możecie włączyć tą warstwę danych, która was interesuje. Możecie zobaczyć mapę polityczną Afryki w 500 r. pne i 500 r. ne. Możecie zobaczyć linie kolejowe, języki, miejsca na liście światowego dziedzictwa UNESCO, konflikty i wiele innych. Oto link do strony: https://worldmap.maps.arcgis.com/home/webmap/viewer.html?webmap=88ea9d2834184e6a8b2cf176cc111e21

Sama strona jest prowadzona przez Centrum Analiz Geograficznych na Uniwersytecie Harvard. A poniżej kilka map wygenerowanych na tej stronie:

patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Stany Zjednoczone – czy to jeszcze potęga gospodarcza?

To może na początku odpowiem na pytanie z tytułu: TAK.Nie musicie więc przewijać całej strony,

14. Usługi 16. Ameryki 18. Problemy współczesnego świata 8. Geografia polityczna

Współrzędne geograficzne

Są takie tematy, które trudno wytłumaczyć tylko za pomocą dźwięku. Czasami trzeba sięgnąć również po

1. Metody badań

Zmiany klimatu w przeszłości

Wykresy przedstawiające zmiany klimatu (średniej temperatury powietrza) w okresie nawet do 70 milionów lat temu.

15. Relacje człowiek środowisko 18. Problemy współczesnego świata 3. atmosfera

Konkurs “Geografia AI 2”

"Geografia AI 2" to druga edycja konkursu przeznaczonego dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz

inne

Szerokość geograficzna a klimat

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na klimat danego miejsca jest szerokość geograficzna. To wraz z nią

3. atmosfera

Dodaj komentarz