Rekordowe temperatury powietrza

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu:

Rekordy, to coś co zawsze oddziałuje na wyobraźnię. No więc sprawdźmy jak ciepło jest w najcieplejszych i najzimnijeszych miejscach na naszej planecie. Dane aktualne na kwiecień 2023 roku i uznane przez WMO, czyli Światową Organizację Meteorologiczną.
Najwyższą temperaturę powietrza zanotowano w Furnace Creek, gdzie znajduje się siedziba władz Parku Narodowego Doliny Śmierci. 13 lipca 1913 zmierzono tam tempreaturę o wartości 56,7 °C. Niektórzy jednak podważają wiarygodność tych danych. Z reszta podobna sytuacja dotyczyła poprzedniego najgorętszego miejsca na naszej planecie. Do 2012 roku była to Azizija w Libii w której w 1922 roku zmierzono temperaturę wynoszącą 57,8C. Dolina Śmierci to genralnie bardzo gorące miejsce. W 2020 i 2021 roku notowano temperatury wynoszące 54,4C.

Temperatury w Dolinie Śmierci na tle otaczającyh obszarów. Źródło: https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia23787-nasa.jpg

Dla porównania w Polsce najwyższą temperaturę zanotowano w Prószkowie (tak, przez ó, bo chodzi o ten w województwie opolskim) w 1921 roku i wyniosła wtedy 40,2C. No i jeszcze dla kontrastu: najwyższa temperatura jaką zmierzono na biegunie południowym, na stacji Amundsen-Scott wyniosła -12,3C a miało to miejsce w 2011 roku.
Mówiąc o najwyższych temperaturach, warto także wspomnieć o okresach gorąca. W Zachodniej Australii na przełomie 1923 i 1924 roku zanotowano trwający 160 dni okres, gdzie każdego dnia notowano temperatury przekarczające 37,8C. 160 dni to prawie pół roku… sporo.
Temperatura gruntu będzie oczywiście znacznie wyższa, a najwyższa jaką zanotowano wyniosła prawie 100C w 1972 roku. Gdzie? A jakżeby inaczej… W Dolinie Śmierci.

To teraz ta jeszcze mniej przyjmena część. Było o upałach, to teraz o mrozach.
Najniższa zanotowana temperatura na naszej planecie wynosi -89,2C. Pomiar ten wykonano w 1983 roku na Stacji Wostok znajdującej się na Antarktydzie.

Stacja Wostok / Źródło: http://wikimapia.org/1569569/pl/Stacja-antarktyczna-Wostok

Łatwo więc policzyć, że różnica temperatury pomiędzy najcieplejszym a najzimniejszym miejscem na naszej planecie wynosi ponad 150C. W Polsce jest zdecydowanie cieplej. Najniższa temperatura jaką w Polsce zanotowano wyniosła -41C. Pomiar pochodzi z Siedlec, ze stycznia 1940 roku. Tak więc różnica pomiędzy najwyższą i najniższą temperaturą zmierzoną w naszym kraju wynosi nieco ponad 80C.

Ciekawe sytuacje dotyczą nie tylko maksymalnych i minimalnych temperatur ale także zmian temperatury. W 1943 roku w Południowej Dakocie, temperatura w ciągu 2 minut wzrosła o 27C z -20 do 7C. W ciągu 24 godzin najszybszy wzrost osiągnął aż 57C. Miało to miejsce w Montanie w 1972 roku. Z kolei miejsce, które w największym stopniu powinniśmy sobie kojarzyć z największymi różnicami w temperaturze pomiędzy latem a zimą jest Syberia. To właśnie tam, zanotowano najwyższą amplitudę (czyli różnicę) temperatury.

Anomalie temperatury powierzchni w dniach 19.03-20.03.2020 w porównaniu do średniej z wielolecia 2003-2018 / Źródło: https://earthobservatory.nasa.gov/images/146879/heat-and-fire-scorches-siberia

W Wierchojańsku zimą 1885 i 1892 roku, termometry pokazały temperaturę -67,8C. Jest to też najniższa zmierzona temperatura powietrza na obszarze trwale zamieszkałym przez człowieka. W tym samym miejscu w czerwcu 2020 roku zanotowano temperaturę 38C. Czyli różnica przekracza tutaj 100C. W takich miejscach, gdzie występują duże amplitudy, człowiek musi dostosować się nie tylko do bardzo niskich temperatur np. zapewniając ogrzewanie, ale także i wysokich temperatur w okresie letnim.

patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Stany Zjednoczone – czy to jeszcze potęga gospodarcza?

To może na początku odpowiem na pytanie z tytułu: TAK.Nie musicie więc przewijać całej strony,

14. Usługi 16. Ameryki 18. Problemy współczesnego świata 8. Geografia polityczna

Współrzędne geograficzne

Są takie tematy, które trudno wytłumaczyć tylko za pomocą dźwięku. Czasami trzeba sięgnąć również po

1. Metody badań

Zmiany klimatu w przeszłości

Wykresy przedstawiające zmiany klimatu (średniej temperatury powietrza) w okresie nawet do 70 milionów lat temu.

15. Relacje człowiek środowisko 18. Problemy współczesnego świata 3. atmosfera

Konkurs “Geografia AI 2”

"Geografia AI 2" to druga edycja konkursu przeznaczonego dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz

inne

Szerokość geograficzna a klimat

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na klimat danego miejsca jest szerokość geograficzna. To wraz z nią

3. atmosfera

Dodaj komentarz