Czym jest temperatura odczuwalna?

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu:

Czy zastanawialiście się, dlaczego czasem przy 1C jest wam zimniej, niż przy -8C? Albo dlaczego czasami łatwiejsza do zniesienia jest temperatura w okolicach 30C w porównaniu do 25C?
O tym właśnie mówi temperatura odczuwalna. Wpływa na nią kilka czynników.
Pierwszym z nich będzie promieniowa słoneczne. Poprzednio wspominałem, że temperaturę mierzymy w cieniu, ale przecież często się zdarza, że jednak mamy słoneczną pogodę. I właśnie to promieniowanie słoneczne zaczyna nas wtedy ogrzewać. Chyba w największym stopniu jego wpływ obserwujemy w lecie, gdy unikamy miejsc nasłonecznionych, bo po prostu jest nam gorąco, albo wczesną wiosną gdy jest jeszcze zimne powietrze, ale Słońce jest już na tyle wysoko, że potrafi nas przyjemnie ogrzać. Doskonałym przykładem jest poniższy mem:

A przecież chyba chyba zdajemy sobie sprawę, że temperatura powietrza na przestrzeni kilkunastu cm nie różni się o kilkanaście stopni.
Drugim czynnikiem będzie wilgotność. Jest onad dość specyficzna. Gdy mamy doczynienia z wysoką wilgotnością powietrza, ale jego niską temperaturą, efekt jest wtedy, że wydaje nam się, że jest wyjątkowo zimno. Z kolei przy wysokich temperaturach powietrza, wysoka wilgotność będzie powdować odczuwanie przez nas wyższych temperatur. Wszystko dlatego, że człowiek reguluje swoją temperaturę powietrza poprzez pocenie. Działa to tak, że ludzkie ciało ma temperaturę 36,6C. Gdy pojawia sie ryzyko wzrostu temperatury, wydzielany jest pot. Fizyka działa tak, że żeby ciecz wyparowała, to musi być jej dostarczona energia. I tą energią jest właśnie ciepło ludzkiego ciała. Pot, który paruje z człowieka, pobiera od niego energię cieplną i w ten sposób nas chłodzi. I teraz warto sobie zadać pytanie – czy pranie wyschnie szybciej w wilgotnym czy suchym pomieszczeniu? Czy nasze włosy wyschną szybciej w wilgotnej i ciepłej łazience, czy w niekoniecznie aż tak ciepłym, ale suchszym miejscu?
No właśnie. Szybkość odparowywania zależy od tego ile pary wodnej już znajduje się w otaczającym nas powietrzu . Jeżeli powietrze jest wilgotne, to jest w nim mniej miejsca na nową parę wodną, dlatego pot będzie wolniej z nas parował, czyli w wolnijeszym tempie będziemy się schładzać. A więc w ciepłym i wilgotnym powietrzu będzie nam zdecydowanie bardziej gorąco, niż w powietrzu ciepłym i suchym. W takim powietrzu, może się jeszcze zmieścić duża ilość dodatkowej pary wodnej a więc pot odparuje z nas wtedy szybciej a nasz organizm łatwiej się schłodzi.
Trzeci czynnik o jakim wspomnimy to wiatr.

On także wpływa na tempo parowania. Znacie to trochę z własnego doświadczenia. Pranie szybciej schnie na wietrze, włosy szybciej wyschną, gdy użyjemy suszarki, która poza tym, że podgrzewa powietrze to również je wyrzuca z większą prędkością. Dokładnie w ten sam sposób wiatr będzie wpływał na tempo wyparowywania potu z człowieka. A więc normalną sytuacją, że na pustyni, gdzie powietrze jest suche i wieje wiatr, będzie nam się wydawało, że temperatury są dla nas łatwiejsze do zniesienia niż w wilgotnym lesie równikowym, gdzie poza tym, że jest wilgotno to i przy okazji trudno znaleźć wiatr. I to wszystko pomimo tego, że termometr pokaże w obu miejscach tą samą temperaturę powietrza.

patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Stany Zjednoczone – czy to jeszcze potęga gospodarcza?

To może na początku odpowiem na pytanie z tytułu: TAK.Nie musicie więc przewijać całej strony,

14. Usługi 16. Ameryki 18. Problemy współczesnego świata 8. Geografia polityczna

Współrzędne geograficzne

Są takie tematy, które trudno wytłumaczyć tylko za pomocą dźwięku. Czasami trzeba sięgnąć również po

1. Metody badań

Zmiany klimatu w przeszłości

Wykresy przedstawiające zmiany klimatu (średniej temperatury powietrza) w okresie nawet do 70 milionów lat temu.

15. Relacje człowiek środowisko 18. Problemy współczesnego świata 3. atmosfera

Konkurs “Geografia AI 2”

"Geografia AI 2" to druga edycja konkursu przeznaczonego dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz

inne

Szerokość geograficzna a klimat

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na klimat danego miejsca jest szerokość geograficzna. To wraz z nią

3. atmosfera

Dodaj komentarz