Postanowiłem zebrać w jednym miejscu kilka animowanych wykresów i map związanych ze zmianami klimatu. Mam nadzieję, że będą przydatne.
- Zmiany średnich temperatur na Ziemi 1880-2021 (https://svs.gsfc.nasa.gov/4975)
2. Anomalie temperatury powietrza 1880-2021 w 5 letnich okresach w porównaniu do średniej z wielolecia 1951-1980 (https://svs.gsfc.nasa.gov/4964)
3. Zmiany w ilości dwutlenku węglu w latach 2002-2022 (https://svs.gsfc.nasa.gov/cgi-bin/details.cgi)
4. Zmiany w minimalnym zasięgu lodu pływającego na obszarze Arktyki w latach 1979-2021 (https://svs.gsfc.nasa.gov/cgi-bin/details.cgi)
5. Czynniki wpływające na zmiany temperatury w latach 1850-2018 (https://svs.gsfc.nasa.gov/cgi-bin/details.cgi). Wiele się dzieje na tym wykresie więc śpieszę wyjaśnić: wykresy z prawej strony pokazują jak według modeli powinny się zmieniać wartości biorąc pod uwagę: czynniki naturalne (kolor zielony), czynniki antropogeniczne (kolor czerwony), jedne i drugie (kolor niebieski) oraz rzeczywiste pomiary (kolor czarny)
6. Anomalie temperatury powierzchni w latach 1951-2020 (https://svs.gsfc.nasa.gov/cgi-bin/details.cgi). Im bardziej wykres przesuwa się w prawą, tym występuje więcej wyższych temperatur. Wykres także się rozszerza, co można odczytywać jako większą częstotliwość występowania skrajnych temperatur.
7. Wpływ zmian klimatu na zbiory pszenicy (https://svs.gsfc.nasa.gov/4914). Według prognoz zbiory mogą wzrosnąć o 17 %
8. Wpływ zmian klimatu na zbiory kukurydzy (https://svs.gsfc.nasa.gov/cgi-bin/details.cgi). Według prognoz zbiory mogą spaść o 24 %
9. Zmiany objętości lodu pływającego w Arktyce (https://www.climate-lab-book.ac.uk/spirals/)

10. Zmiany zawartości dwutlenku węgla w atmosferze (https://www.climate-lab-book.ac.uk/spirals/)

11. Zmiany grubości lodu na Antarktydzie 04.2019-07.2021 (https://svs.gsfc.nasa.gov/cgi-bin/details.cgi)
12. Zawartość dwutlenku węgla w atmosferze w cyklu dobowym (https://svs.gsfc.nasa.gov/4949). Doskonale widać jak “oddychają” lasy równikowe
13. Zmiany zawartości dwutlenku węgla zależnie od pór roku (https://svs.gsfc.nasa.gov/cgi-bin/details.cgi). Warto zauważyć, że na półkuli północnej jest go mniej w okresie letnim, kiedy jest w pełni rozwinięta roślinność i jest wysokie pochłanianie. Większe ilości dwutlenku węgla będą występować w okresie zimowym, kiedy roślinność przechodzi w stan utajony. Oczywiście szczególnie widoczne będzie to w szerokościach umiarkowanych, gdzie wyraźnie zaznaczają się pory roku.
14. A jak lubicie wykresy to jeszcze kilka znajdziecie na stronie http://openclimatedata.net/climate-spirals/from-emissions-to-global-warming-line-chart/

Stany Zjednoczone – czy to jeszcze potęga gospodarcza?
To może na początku odpowiem na pytanie z tytułu: TAK.Nie musicie więc przewijać całej strony,
Współrzędne geograficzne
Są takie tematy, które trudno wytłumaczyć tylko za pomocą dźwięku. Czasami trzeba sięgnąć również po
Zmiany klimatu w przeszłości
Wykresy przedstawiające zmiany klimatu (średniej temperatury powietrza) w okresie nawet do 70 milionów lat temu.
Konkurs “Geografia AI 2”
"Geografia AI 2" to druga edycja konkursu przeznaczonego dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz
Szerokość geograficzna a klimat
Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na klimat danego miejsca jest szerokość geograficzna. To wraz z nią