Co może nam zrobić wiatr?

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu:

Wirujące kolumny powietrza o lejkowatym kształcie, szersze są u podstawy chmury i zwężające się w kierunku ziemi generalnie najbardziej kojarzymy ze Stanami Zjednoczonymi i nazywamy je tornadami. W Polsce również występują takie zjawiska, wyglądające identycznie, również niesamowicie groźne i powstające w bardzo podobny sposób do tych w USA, jednak u nas na określenie tego zjawiska stworzono termin trąby powietrzne, które generalnie miały być nieco krótszymi i słabszymi wiatrami w porównaniu do ich odpowiedników z kontynentu amerykańskiego. W każdym razie, to właśnie tornada są odpowiedzialne za największe prędkości wiatru notowane na naszej planecie. Jednak oprócz rekordów prędkości, są one w stanie dokonać również innych, spektakularnych rzeczy. Według magazynu „FATE w 1966 roku tornado, jakie przechodziło nad Missisipi porwało w powietrze samochód, w którego środku znajdowała się kobieta z dwuletnią córką, a następnie postawiło go z zaledwie dwoma wgnieceniami na dachu elektrowni w odległości 20 metrów. Nikomu nic się nie stało. 

Płyta winylowa wbita w drzewo w wyniku wiatru w czasie tornada 20.04.1973 w mieście Ada (Oklahoma, USA) / Źródło: Wisconsin State Journal Madison, Wisconsin · Saturday, April 21, 1973

W 1912 roku według relacji naocznego świadka, w Syracuse tornado najpierw podniosło dom, potem obróciło go w poziomie a potem jeszcze w pionie i w końcu postawiło z powrotem, w tym samym miejscu, na tych samych fundamentach, tyle że do góry nogami. Rodzina, znajdująca się w tym czasie w środku wyszła cało i może dosłownie powiedzieć, że przez tornado ich życie stanęło na głowie.  

W 1955 roku, według magazynu „Time” podczas tornada w Kansas, pewien człowiek został wyssany przez okno ze swojego domu, po czym tornado posadziło go na drzewie, skąd bez szwanku oglądał dalszą destrukcję okolicy w wyniku tornada o sile F5. 

Samochód owinięty wokół drzewa w wyniku tornada, 25.05.1955, Udall (Teksas, USA) / Źródło: U.S. National Archives and Records Administration

Huragany w USA, cyklony tropikalne w Indiach czy tajfuny w Japonii to jeden i ten sam rodzaj wiatru, który rożnie jest nazywany w różnych częściach świata. A potrafią one dokonać ciekawych (łagodnie mówiąc) rzeczy. W Karolinie Północnej mieszkańcy miasta Swan Quarter, chcieli zbudować swój kościół w centrum miasta. Na to jednak zgody nie wyraził właściciel działki. W 1876, dzień przed poświęceniem kościoła, opady deszczu, które towarzyszyły huraganowi przechodzącym przez Karolinę Północną doprowadziły do powstania fali powodziowej na rzece Oyster Creek, która zalała miasto. Nad ranem, przy spokojniejszej już pogodzie, kościół zaczął się zsuwać z fundamentów i ruszył w kierunku działki, którą wcześniej wybrali parafianie. Gdy się tam zatrzymał, właściciel działki zmienił zdanie nie chcąc zadzierać z siłą wyższą. 

Tablica upamiętniająca wydarzenia ze Swan Quarter

Zapewne kojarzycie, że huragany mają swoje imiona? Złośliwi twierdzą, że pewne cechy cyklonów tropikalnych (porywczość, dokonywanie zniszczeń) są wspólne z … płcią żeńską. Ja nic na ten temat nie wiem, ale prawdą jest, że od 1953 roku do 1978 huragany miały wyłącznie imiona żeńskie, których lista była ustalana na początku sezonuPierwszym męskim huraganem był … Bob. W pierwszej dziesiątce najpotężniejszych huraganów panuje pełne równouprawnienie – 5 o imionach kobiet i 5 o imionach męskich. 

Jedna z najgroźniejszych katastrof naturalnych na świecie to efekt cyklonu tropikalnego jaki wydarzył się w listopadzie 1970 w Bangladeszu. Kraj ten położony jest w delcie Gangesu i Brahmaputry, a więc na niewielkiej wysokości nad poziomem morza. Zginęło wtedy według niektórych szacunków nawet pół miliona osób. Tak duże straty spowodowane były przez bardzo silny wiatr jak i fale, które sięgały 15 metrów wysokości i bez problemu wdzierały się na ląd zabierając ze sobą wszystko co napotkały. 

patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Wpływ zmian klimatu na wybrane geozagrożenia

Poniższa grafika wykonana jest na podstawie materiałów dostępnych na stronie berkeleyearth.org, jednak postanowiłem ją uzupełnić

15. Relacje człowiek środowisko 18. Problemy współczesnego świata 3. atmosfera

Siła Coriolisa

Siła Coriolisa Siła Coriolisa działa na wszystkie ciała na naszej planecie, które poruszają się na

2. ziemia we wszechświecie

Geografia – klasa 1

Poniżej znajdziecie informacje na temat tego, gdzie znaleźć komplet materiałów multimedialnych przeznaczonych do geografii na

1. Metody badań 2. ziemia we wszechświecie 3. atmosfera 4. hydrosfera 5. litosfera

Kenia. Turystyczny potencjał

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Kenia to kraj, który sąsiaduje z omawianą wcześniej Etiopią.

15. Afryka

Rekordowy 2023

No i niestety mamy kolejny rekord. 2023 to był najcieplejszy rok w historii pomiarów. Tym

15. Relacje człowiek środowisko 18. Problemy współczesnego świata

Dodaj komentarz