Kolory deszczu

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu:

Deszcz, to kropelki wody spadające z chmur. Te mniejsze nazywamy mżawką, te większe deszczem a tych zamarzniętych nie nazywamy już deszczem, a gradem. Czasami pomimo tego, że deszcz zaczyna padać, to jednak nie dociera do powierzchni ziemi, ponieważ zdąży wyparować po drodze. Takie zjawisko nazywa się virga i łatwo je dostrzec z daleka jako widoczne smugi u podstawy chmury, które stopniowo zanikają. Jednak krople różnią się od siebie nie tylko wielkością, ale również kolorem. Po pierwsze, chyba najbardziej znany jest „krwawy deszcz”. Pojawiał się w starożytnym Rzymie, w średniowiecznej Francji czy też bardziej współczesne wydarzenie z marca 1977 roku ze Szkocji. Przyczyną powstawania tego zjawiska są pyły, które do atmosfery trafiły z obszarów pustynnych. Mamy również żółte deszcze. Kolor ten w dawnych latach wielu ludziom kojarzył się z siarką, a ta z diabłem, więc takie opady zawsze były uważane, za zwiastun czegoś złego. Dziś, większość osób zna prawdę. W Polsce co roku przeczytamy o tym w gazetach w okresie wiosennym. Ten żółty deszcz spowodowany jest przez występujące w powietrzu pyłki kwiatów i drzew. W naszym kraju głównym winowajcą jest sosna. 

Osady z pyłków sosny na powierzchni Morza Bałtyckiego w rejonie Zatoki Gdańskiej / Źródło: NASA

Mamy też inne kolory. Brązowy deszcz w 1901 roku we wschodniej części Stanów Zjednoczonych powstał w wyniku pyłów, które trafiły w powietrze z obszaru Wielkich Równin w środkowej części USA. Jeszcze wcześniej, bo w 1879 roku ulewa z błotem spowodowała, że pociąg miał problemy z poruszaniem się po torach. W historii trafiały się także czarne deszcze, które mogą mieć związek z wybuchami wulkanów lub działalnością człowieka. W 1846 roku w Anglii zaobserwowano czarny opad, który pozostawał po sobie miał węglowy, pochodzący z pobliskich kopalń. Skoro był czarny deszcz, to nie powinno być też problemu z białym. W Starożytnym Rzymie dwukrotnie zaobserwowano opad mlecznego deszczu. 

Na koniec, może nie do końca deszcz, chociaż na pierwszy rzut oka trochę tak wyglądał. W 1846 roku w Szanghaju zaobserwowano oliwkowoszary deszcz, który dodatkowo przypominał włosy. Jak się później okazało, były to algi. 

W ten oto sposób przeszliśmy od opadów deszczu, do po prostu opadów. W Szanghaju spadły algi, ale w przeszłości obserwowano między innymi opady ryb, żab, nasion, na pewno kojarzycie określenie „manna z nieba”. Z nieba spadały jeszcze ślimaki, węże czy pajęczyny. 

Osad na powierzchni liści pozostawiony po deszczu po wyparowaniu kropli wody / Źródło: By Tangopaso - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33729530
patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Wpływ pogody na wydarzenia historyczne

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Zjawiska meteorologiczne potrafią wpływać na bieg wydarzeń historycznych. Przykładów

3. atmosfera Ciekawostki

Bliski Wschód – kultura i gospodarka.

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Bliski Wschód jest to region, który leży na pograniczu

14. Azja

Opady śniegu

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Jedne z poprzednich odcinków dotyczyły opadów atmosferycznych w postaci

3. atmosfera Ciekawostki

Indie. Kraj kontrastów społecznych i gospodarczych.

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Indie to kraj, który znajdziemy w południowej części Azji. Od

14. Azja

Chiny. (Prawie) najludniejszy kraj świata

Aktualizacja. W momencie nagrywania tego odcinka, Chiny były najludniejszym krajem na świecie. Jednak w 2023

14. Azja

Dodaj komentarz