Rekordowe prędkości wiatru

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu:

Tutaj nie będzie niespodzianek. Największe prędkości wiatru zmierzono w tornadzie, ale zaczniemy od czegoś innego, bo przecież nie wszędzie tornada występują. Generalnie z dużymi prędkościami wiatru powinniśmy kojarzyć sobie Antarktydę. To właśnie tam, zmierzono największą średnią dobową prędkość wynoszącą 174 km/h. W Polsce ostrzeżenia pojawiają się przy wietrze, którego prędkości zbliżają się do 100 km/h i to w porywach, czyli przez krótki czas (oficjalne ostrzeżenia IMGW dotyczące silnego wiatru, pojawiają się przy wietrze, którego średnia prędkość przekroczy 55 km/h lub prędkość w porywach będzie wyższa niż 70 km/h). Najsilniejszy podmuch wiatru, czyli właśnie ten czasowy wzrost prędkości, który nazywamy porywami zanotowano w w 1996 roku w cyklonie Oliwia w Zachodniej Australii. Poryw wiatru trwający 3 sekundy miał prędkość 408 km/h i to właśnie ten wynik jest uznawany, za najwyższą prędkość wiatru na świecie. Poza cyklonem tropikalnym największa zanotowana prędkość wiatru to 372 km/h. 

Cyklon Oliwia, 10.04.1996 / Źródło: By The National Oceanic and Atmospheric Administration, NCDC - Satellite data = http://lwf.ncdc.noaa.gov/oa/ncdc.html Land and ocean data =http://visibleearth.nasa.gov/view_set.php?categoryID=2355 This image was created using these two sources., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45593105

Jednak zdecydowanie, rodzajem wiatru osiągającym największe prędkości jest tornado. Skala Fujity dzieli tornada na 6 kategorii od F0 do F5. Podziału tego dokonano jednak nie w oparciu o prędkość wiatru a o zniszczenia, jakie jest w stanie wyrządzić. I tak kategoria F5 to ryzyko podnoszenia budynków z fundamentów a samochody mogą być przenoszone na odległość 100m. Odpowiada to prędkościom wiatru powyżej 419km/h. 3 maja 1999 roku w miejscowościach Bridge Creek oraz Moore w okolicach Oklahoma City zanotowano największą prędkość wiatru. Tornado, które trwało blisko półtorej godziny i dokonało olbrzymich zniszczeń nazywano między innymi “Palcem Bożym”. Z resztą nie było to tego dnia jedyne tornado, bo łącznie zanotowano ich ponad 60 nad 3 stanami, przez które przechodziły ogromne chmury burzowe. 

Tornado w okolicach Oklahoma City 3.05.1999 / Źródło: Youtube

Prędkość wiatru jaką zmierzono radarem dopplerowskim montowanym na ciężarówce, wyniosła 484 km/h z dokładnością pomiaru +- 32 km/h. To mniej więcej połowa prędkości z jaką poruszają się odrzutowe samoloty pasażerskie. Jednak to nie jest największa oficjalnie uznawana prędkość wiatru, ponieważ tego pomiaru nie wykonano wiatromierzem. A jak wygląda na tym tle Polska? W 1990 roku na Śnieżce zmierzono poryw wiatru o prędkości 345 km/h. Warto jeszcze wspomnieć o sytuacji, w której nie zmierzono prędkości wiatru, ale patrząc na skutki, można się spodziewać, że była ona ogromna. 20 lipca 1931 roku w Lublinie powstało tornado, które według opisów zrzucało wagony kolejowe z torów, wyrywało drzewa z korzeniami, czy wyginało metalowe konstrukcje. Taki opis skutków oznacza, że mogło to być tornado 5 kategorii, którego szacunkowa prędkość mogła wynosić około 500 km/h. Obecnie naukowcy uważają, że należy uznać je za F4, czyli jedno oczko niżej.

Zniszczona Miejska Rzeźnia w Lublinie / Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zdjęcie gazety Światowid opisującej wydarzenia w Lublinie
patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Wpływ pogody na wydarzenia historyczne

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Zjawiska meteorologiczne potrafią wpływać na bieg wydarzeń historycznych. Przykładów

3. atmosfera Ciekawostki

Bliski Wschód – kultura i gospodarka.

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Bliski Wschód jest to region, który leży na pograniczu

14. Azja

Opady śniegu

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Jedne z poprzednich odcinków dotyczyły opadów atmosferycznych w postaci

3. atmosfera Ciekawostki

Indie. Kraj kontrastów społecznych i gospodarczych.

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Indie to kraj, który znajdziemy w południowej części Azji. Od

14. Azja

Chiny. (Prawie) najludniejszy kraj świata

Aktualizacja. W momencie nagrywania tego odcinka, Chiny były najludniejszym krajem na świecie. Jednak w 2023

14. Azja

Dodaj komentarz