Rekordowe prędkości wiatru

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu:

Tutaj nie będzie niespodzianek. Największe prędkości wiatru zmierzono w tornadzie, ale zaczniemy od czegoś innego, bo przecież nie wszędzie tornada występują. Generalnie z dużymi prędkościami wiatru powinniśmy kojarzyć sobie Antarktydę. To właśnie tam, zmierzono największą średnią dobową prędkość wynoszącą 174 km/h. W Polsce ostrzeżenia pojawiają się przy wietrze, którego prędkości zbliżają się do 100 km/h i to w porywach, czyli przez krótki czas (oficjalne ostrzeżenia IMGW dotyczące silnego wiatru, pojawiają się przy wietrze, którego średnia prędkość przekroczy 55 km/h lub prędkość w porywach będzie wyższa niż 70 km/h). Najsilniejszy podmuch wiatru, czyli właśnie ten czasowy wzrost prędkości, który nazywamy porywami zanotowano w w 1996 roku w cyklonie Oliwia w Zachodniej Australii. Poryw wiatru trwający 3 sekundy miał prędkość 408 km/h i to właśnie ten wynik jest uznawany, za najwyższą prędkość wiatru na świecie. Poza cyklonem tropikalnym największa zanotowana prędkość wiatru to 372 km/h. 

Cyklon Oliwia, 10.04.1996 / Źródło: By The National Oceanic and Atmospheric Administration, NCDC - Satellite data = http://lwf.ncdc.noaa.gov/oa/ncdc.html Land and ocean data =http://visibleearth.nasa.gov/view_set.php?categoryID=2355 This image was created using these two sources., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45593105

Jednak zdecydowanie, rodzajem wiatru osiągającym największe prędkości jest tornado. Skala Fujity dzieli tornada na 6 kategorii od F0 do F5. Podziału tego dokonano jednak nie w oparciu o prędkość wiatru a o zniszczenia, jakie jest w stanie wyrządzić. I tak kategoria F5 to ryzyko podnoszenia budynków z fundamentów a samochody mogą być przenoszone na odległość 100m. Odpowiada to prędkościom wiatru powyżej 419km/h. 3 maja 1999 roku w miejscowościach Bridge Creek oraz Moore w okolicach Oklahoma City zanotowano największą prędkość wiatru. Tornado, które trwało blisko półtorej godziny i dokonało olbrzymich zniszczeń nazywano między innymi “Palcem Bożym”. Z resztą nie było to tego dnia jedyne tornado, bo łącznie zanotowano ich ponad 60 nad 3 stanami, przez które przechodziły ogromne chmury burzowe. 

Tornado w okolicach Oklahoma City 3.05.1999 / Źródło: Youtube

Prędkość wiatru jaką zmierzono radarem dopplerowskim montowanym na ciężarówce, wyniosła 484 km/h z dokładnością pomiaru +- 32 km/h. To mniej więcej połowa prędkości z jaką poruszają się odrzutowe samoloty pasażerskie. Jednak to nie jest największa oficjalnie uznawana prędkość wiatru, ponieważ tego pomiaru nie wykonano wiatromierzem. A jak wygląda na tym tle Polska? W 1990 roku na Śnieżce zmierzono poryw wiatru o prędkości 345 km/h. Warto jeszcze wspomnieć o sytuacji, w której nie zmierzono prędkości wiatru, ale patrząc na skutki, można się spodziewać, że była ona ogromna. 20 lipca 1931 roku w Lublinie powstało tornado, które według opisów zrzucało wagony kolejowe z torów, wyrywało drzewa z korzeniami, czy wyginało metalowe konstrukcje. Taki opis skutków oznacza, że mogło to być tornado 5 kategorii, którego szacunkowa prędkość mogła wynosić około 500 km/h. Obecnie naukowcy uważają, że należy uznać je za F4, czyli jedno oczko niżej.

Zniszczona Miejska Rzeźnia w Lublinie / Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zdjęcie gazety Światowid opisującej wydarzenia w Lublinie
patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Stany Zjednoczone – czy to jeszcze potęga gospodarcza?

To może na początku odpowiem na pytanie z tytułu: TAK.Nie musicie więc przewijać całej strony,

14. Usługi 16. Ameryki 18. Problemy współczesnego świata 8. Geografia polityczna

Współrzędne geograficzne

Są takie tematy, które trudno wytłumaczyć tylko za pomocą dźwięku. Czasami trzeba sięgnąć również po

1. Metody badań

Zmiany klimatu w przeszłości

Wykresy przedstawiające zmiany klimatu (średniej temperatury powietrza) w okresie nawet do 70 milionów lat temu.

15. Relacje człowiek środowisko 18. Problemy współczesnego świata 3. atmosfera

Konkurs “Geografia AI 2”

"Geografia AI 2" to druga edycja konkursu przeznaczonego dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz

inne

Szerokość geograficzna a klimat

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na klimat danego miejsca jest szerokość geograficzna. To wraz z nią

3. atmosfera

Dodaj komentarz