Co nas może spotkać w czasie burzy?

Posłuchaj tego tekstu w postaci podcastu:

Występowanie potężnych chmur burzowych związane jest z możliwością pojawienia się kilku towarzyszących im elementów. Wyładowania atmosferyczne, czyli pioruny lub błyskawice to chyba zjawisko pogodowe, z którym w największym stopniu jesteśmy oswojeni. Wszak trafiają się dosyć często. W Polsce liczba dni z burzą to około 20-30. Czasami efekty błyskawic są wręcz szokujące. W 1939 roku na szczycie Pine Canyon w Utah jeden piorun zabił 835 owiec, które schroniły się pod jedynym drzewem w okolicy. Podobno jeszcze gorzej było w 1888 roku w Etiopii, gdzie pojedyncza błyskawica zabiła dwa tysiące owiec. 

Chmura burzowa z błyskawicą / źródło: Pixabay.com

Pioruny oczywiście trafiają również w ludzi. W niektórych jednak nieco częściej. Jednym z takich pechowców jest major R. Summerford. W 1918 roku w czasie walk we Flandrii w wyniku uderzenia pioruna został zrzucony z konia. Przeżył, ale został sparaliżowany od pasa w dół. Musiał porzucić karierę wojskową. Zajął się łowieniem ryb i właśnie w trakcie takiej czynności w 1924 ponownie trafił go piorun. Tym razem została sparaliżowana prawa strona jego ciała. 6 lat później ponownie został porażony piorunem i został całkowicie sparaliżowany. Dwa lata później zmarł i został pochowany na cmentarzu… Nad którym później, w 1934 roku przechodziła burza i uderzył piorun niszcząc tylko jeden nagrobek. Domyślacie się który? 

To nie on jest jednak największym pechowcem. To miano należy się Royowi Sullivanowi, którego piorun trafił aż siedem razy i każde z tych uderzeń, udało mu się przeżyć.  

Grad, to kulki lodu, które w historii wielokrotnie odegrały decydującą rolę. Już w Biblii pojawia się informacja, że „więcej ich zmarło od kamieni gradowych, niż ich zginęło od miecza Izraelitów (Księga Jozuego 10:11). Ogromne gradobicie według relacji historycznych wpłynęło także na króla Anglii Edwarda III sprawdzić i jego armię. W 1360 roku doprowadziło ono do śmierci 1000 żołnierzy i 6000 koni. Efektem było zaprzestanie prób ataku na Francuzów. 

Grad / Źródło: Pixabay

Oczywiście dość trudno zweryfikować takie wydarzenia sprzed setek lat. Jednak nawet obecnie dochodzi do opadów gradu, w wyniku którego ludzie tracą życie. W 2005 roku w Syczuanie w Chinach w wyniku silnego gradobicia zginęło 18 osób a kolejne 25 zostało rannych. Dodatkowo uszkodzeniu uległo 28 000 domów. 

Nie zawsze to, co już leży na ziemi jako jeden kawałek, spadło w takiej postaci z nieba. Istnieje coś takiego jak zjawisko regelacji, którego efektem jest połączenie w jedną bryłę gradzin leżących już na ziemi. Dlatego można usłyszeć o tak zwanych słoniowych gradzinach, które miały ważyć dziesiątki a nawet setki kilogramów. 

Gradzina powstała z połączenia mniejszych kulek gradu / Źródło: By nssl0001, National Severe Storms Laboratory (NSSL) Collection - http://www.photolib.noaa.gov/htmls/nssl0001.htm (visited 2009-02-12; former: http://www.photolib.noaa.gov/nssl/nssl0001.htm), Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=130200

Obecnie, duże kawałki lodu spadające z powietrza mogą powstawać jeszcze z innych przyczyn. Mogą pochodzić z oblodzonych samolotów lub wycieków z ich toalety. W 2003 roku jednemu z mieszkańców Kalifornii udało się wygrać sprawę w sądzie z American Airlines z powodu zniszczeń na łodzi dokonanych przez niebieski lód (toaleta w samolocie). 

Grad, to nie tylko sama woda w postaci lodu. Czasami w jego środku można znaleźć „pestkę”. Doniesienia na temat są bardzo różne. Można dotrzeć do informacji o znalezieniu w środku gradziny żywych żab, małego żółwia, robaków, żuków, ryb. 

Kolejne problemy z gradem dotyczą jego ilości. W 1925 roku w Iowa spadła jego pół metrowa warstwa. W 1865 roku według świadków gradu było jeszcze więcej. Twierdzili, że lód sięgał do wysokości 5 metrów. Z wydarzeń nieco bliższych współczesności, a więc i lepiej udokumentowanych warto wspomnieć o 1959 roku , kiedy to w Kansas warstwa gradu sięgnęła pół metra a do odśnieżania trzeba było użyć  buldożerów , bo zwykłe pługi śnieżne nie mogły sobie poradzić. 

Opad gradu w Sydney, w kwietniu 2015 roku / Źródło: By Meganesia - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85189612
patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Wpływ zmian klimatu na wybrane geozagrożenia

Poniższa grafika wykonana jest na podstawie materiałów dostępnych na stronie berkeleyearth.org, jednak postanowiłem ją uzupełnić

15. Relacje człowiek środowisko 18. Problemy współczesnego świata 3. atmosfera

Siła Coriolisa

Siła Coriolisa Siła Coriolisa działa na wszystkie ciała na naszej planecie, które poruszają się na

2. ziemia we wszechświecie

Geografia – klasa 1

Poniżej znajdziecie informacje na temat tego, gdzie znaleźć komplet materiałów multimedialnych przeznaczonych do geografii na

1. Metody badań 2. ziemia we wszechświecie 3. atmosfera 4. hydrosfera 5. litosfera

Kenia. Turystyczny potencjał

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Kenia to kraj, który sąsiaduje z omawianą wcześniej Etiopią.

15. Afryka

Rekordowy 2023

No i niestety mamy kolejny rekord. 2023 to był najcieplejszy rok w historii pomiarów. Tym

15. Relacje człowiek środowisko 18. Problemy współczesnego świata

Dodaj komentarz