Co nas może spotkać w czasie burzy?

Posłuchaj tego tekstu w postaci podcastu:

Występowanie potężnych chmur burzowych związane jest z możliwością pojawienia się kilku towarzyszących im elementów. Wyładowania atmosferyczne, czyli pioruny lub błyskawice to chyba zjawisko pogodowe, z którym w największym stopniu jesteśmy oswojeni. Wszak trafiają się dosyć często. W Polsce liczba dni z burzą to około 20-30. Czasami efekty błyskawic są wręcz szokujące. W 1939 roku na szczycie Pine Canyon w Utah jeden piorun zabił 835 owiec, które schroniły się pod jedynym drzewem w okolicy. Podobno jeszcze gorzej było w 1888 roku w Etiopii, gdzie pojedyncza błyskawica zabiła dwa tysiące owiec. 

Chmura burzowa z błyskawicą / źródło: Pixabay.com

Pioruny oczywiście trafiają również w ludzi. W niektórych jednak nieco częściej. Jednym z takich pechowców jest major R. Summerford. W 1918 roku w czasie walk we Flandrii w wyniku uderzenia pioruna został zrzucony z konia. Przeżył, ale został sparaliżowany od pasa w dół. Musiał porzucić karierę wojskową. Zajął się łowieniem ryb i właśnie w trakcie takiej czynności w 1924 ponownie trafił go piorun. Tym razem została sparaliżowana prawa strona jego ciała. 6 lat później ponownie został porażony piorunem i został całkowicie sparaliżowany. Dwa lata później zmarł i został pochowany na cmentarzu… Nad którym później, w 1934 roku przechodziła burza i uderzył piorun niszcząc tylko jeden nagrobek. Domyślacie się który? 

To nie on jest jednak największym pechowcem. To miano należy się Royowi Sullivanowi, którego piorun trafił aż siedem razy i każde z tych uderzeń, udało mu się przeżyć.  

Grad, to kulki lodu, które w historii wielokrotnie odegrały decydującą rolę. Już w Biblii pojawia się informacja, że „więcej ich zmarło od kamieni gradowych, niż ich zginęło od miecza Izraelitów (Księga Jozuego 10:11). Ogromne gradobicie według relacji historycznych wpłynęło także na króla Anglii Edwarda III sprawdzić i jego armię. W 1360 roku doprowadziło ono do śmierci 1000 żołnierzy i 6000 koni. Efektem było zaprzestanie prób ataku na Francuzów. 

Grad / Źródło: Pixabay

Oczywiście dość trudno zweryfikować takie wydarzenia sprzed setek lat. Jednak nawet obecnie dochodzi do opadów gradu, w wyniku którego ludzie tracą życie. W 2005 roku w Syczuanie w Chinach w wyniku silnego gradobicia zginęło 18 osób a kolejne 25 zostało rannych. Dodatkowo uszkodzeniu uległo 28 000 domów. 

Nie zawsze to, co już leży na ziemi jako jeden kawałek, spadło w takiej postaci z nieba. Istnieje coś takiego jak zjawisko regelacji, którego efektem jest połączenie w jedną bryłę gradzin leżących już na ziemi. Dlatego można usłyszeć o tak zwanych słoniowych gradzinach, które miały ważyć dziesiątki a nawet setki kilogramów. 

Gradzina powstała z połączenia mniejszych kulek gradu / Źródło: By nssl0001, National Severe Storms Laboratory (NSSL) Collection - http://www.photolib.noaa.gov/htmls/nssl0001.htm (visited 2009-02-12; former: http://www.photolib.noaa.gov/nssl/nssl0001.htm), Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=130200

Obecnie, duże kawałki lodu spadające z powietrza mogą powstawać jeszcze z innych przyczyn. Mogą pochodzić z oblodzonych samolotów lub wycieków z ich toalety. W 2003 roku jednemu z mieszkańców Kalifornii udało się wygrać sprawę w sądzie z American Airlines z powodu zniszczeń na łodzi dokonanych przez niebieski lód (toaleta w samolocie). 

Grad, to nie tylko sama woda w postaci lodu. Czasami w jego środku można znaleźć „pestkę”. Doniesienia na temat są bardzo różne. Można dotrzeć do informacji o znalezieniu w środku gradziny żywych żab, małego żółwia, robaków, żuków, ryb. 

Kolejne problemy z gradem dotyczą jego ilości. W 1925 roku w Iowa spadła jego pół metrowa warstwa. W 1865 roku według świadków gradu było jeszcze więcej. Twierdzili, że lód sięgał do wysokości 5 metrów. Z wydarzeń nieco bliższych współczesności, a więc i lepiej udokumentowanych warto wspomnieć o 1959 roku , kiedy to w Kansas warstwa gradu sięgnęła pół metra a do odśnieżania trzeba było użyć  buldożerów , bo zwykłe pługi śnieżne nie mogły sobie poradzić. 

Opad gradu w Sydney, w kwietniu 2015 roku / Źródło: By Meganesia - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85189612
patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Wpływ pogody na wydarzenia historyczne

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Zjawiska meteorologiczne potrafią wpływać na bieg wydarzeń historycznych. Przykładów

3. atmosfera Ciekawostki

Bliski Wschód – kultura i gospodarka.

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Bliski Wschód jest to region, który leży na pograniczu

14. Azja

Opady śniegu

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Jedne z poprzednich odcinków dotyczyły opadów atmosferycznych w postaci

3. atmosfera Ciekawostki

Indie. Kraj kontrastów społecznych i gospodarczych.

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Indie to kraj, który znajdziemy w południowej części Azji. Od

14. Azja

Chiny. (Prawie) najludniejszy kraj świata

Aktualizacja. W momencie nagrywania tego odcinka, Chiny były najludniejszym krajem na świecie. Jednak w 2023

14. Azja

Dodaj komentarz