Podsumowanie 2023 roku

1. Podcast

Łącznie w serwisie Spotify znalazło się 269 odcinków, w tym 155 dostępnych jest tylko dla subskrybentów podcastu. Średnia ocena na Spotify to 4,6. Czy to dużo? Dla mnie to powód do zadowolenia. Przecież poruszam zagadnienia narzucone przez podstawę programową, a nie te, o których mógłbym zrobić super ciekawy i pasjonujący odcinek (co nie znaczy, że nie staram się przekazywać wiedzy w możliwie ciekawy sposób,  ale głównym celem jest przekazanie jest prosto i zrozumiale)

Podcast rozwija się kilkoma drogami:

  1. Podcasty dla szkoły podstawowej są dostępne bezpłatnie i można je odnaleźć na chyba wszystkich platformach podcastowych: Spotify, YouTube, Apple Podcast itp). Poniżej znajdują się playlisty dla poszczególnych klas ze szkoły podstawowej.

Ale najważniejsze jest to, że te podcasty nie mogłyby powstać bez wsparcia serwisu GeoEdukacja przez Patronów. To dzięki tym osobom, udało się sfinansować w całości podcasty dla klasy 5 szkoły podstawowej (chociaż jak widać poniżej nagranych jest ich znacznie więcej). Zachęcam do odwiedzenia profilu GeoEdukacji w serwisie Patronite i dołączenia do grona wspierających. 

2. Ciekawostki GeoEdukacji to specjalna seria podcastów, w której omawiane są elementy środowiska geograficznego, ale pod kątem tego, co w nich najciekawsze, najbardziej spektakularne. Również i ta seria podcastów jest ogólnodostępna.

3. Podcasty dla szkoły średniej, które pomogą przygotować się do lekcji i powtórzyć materiał przed egzaminem maturalnym częściowo dostępne są bezpłatnie. Część z nich jest dostępna na kilka sposobów:

Łącznie czeka na Was ponad 150 dodatkowych odcinków.

Poniżej playlista w serwisie Spotify zawierająca wszystkie  odcinki (zarówno płatne jak i bezpłatne), które pomogą Wam lepiej zrozumieć geografię na poziomie rozszerzonym.

4. Minimum z minimum, to kolejny cykl podcastów. Ta seria powstaje z myślą o tych, którym się bardzo się śpieszy albo są bardzo zapominalscy. Na każdy dział poświęcony jest jeden odcinek a omówione są w nim najważniejsze zagadnienia pod kątem egzaminu maturalnego czy sprawdzianu.

O tym jak duże zmiany zaszły w ostatnim roku i jaki jest obecny poziom rozwoju podcastu świadczą poniższe grafiki ze Spotify.

2. Materiały wideo

Materiały wideo publikowane są głównie w serwisie YouTube, co nie znaczy, że nie pojawiają się również na innych portalach, ale po kolei.

  1. Dłuższe materiały. Kilka z nich jest możliwych do obejrzenia w serwisie Spotify, ale zdecydowana większość znajduje się w serwisie YouTube. W dłuższych materiałach omawiam obliczenia w geografii (ta seria cieszy się największym powodzeniem) oraz inne zagadnienia (np. monsun, prądy morskie itp.) Większość z nich jest ogólnodostępna, kilka dodatkowych odcinków wymaga wsparcia poprzez serwis YouTube.
  2. Shorty, czyli krótkie filmy. Głównie w charakterze ciekawostek, co nie znaczy, że nie mają walorów edukacyjnych. Niektóre z nich wynikają wręcz z podstawy programowej (np. rozpoznawanie wyżów i niżów atmosferycznych, czy izostazja) inne pokazują naszą planetę z nieco innej strony. Publikowane są na YouTube, Instagramie, Facebooku oraz Tiktoku i co ciekawe (poza pierwszym miejscem) filmy cieszą się różną popularnością.

Generalnie za najbardziej popularny short / rolkę z całą stanowczością można uznać tą, która dotyczy kształtu pól uprawnych.

A kolejne miejsca podium zajmują:

Izostazja

I zależnie od serwisu:

Skutki topnienia lodowców

lub

Skutki topnienia lodu na Oceanie Arktycznym

A o tym czy filmy Wam się podobają, chyba najlepiej świadczy poniższy screen:

3. Posty w mediach społecznościowych / ilustracje

GeoEdukacja to także słowo pisane. Lub ilustrowane. Na stronie www i w mediach społecznościowych publikowane są materiały z geografii ułatwiające rozumienie podstawy programowej lub rozumienie świata (czyli troszkę szerzej niż w szkole).

Najwięcej osób śledzi poczynania GeoEdukacji poprzez Facebook  (liczba obserwujących powoli zbliża się do 5 tysięcy osób – wow), ale niektóre informacje trafiają także na profil na Instagramie, a w wersji poszerzonej część z nich znajdziecie na stronie  www GeoEdukacji.

Postem, który spowodował najwięcej reakcji była mapa przedstawiająca wszystkie trzęsienia ziemi w Polsce od roku 2000

Spodobały Wam się również między innymi:

Podział Afryki według grup etnicznych

Układ Słoneczny pomiędzy Katowicami a Gdańskiem

4. Konkurs "Geografia AI"

Koniec roku 2023 to również organizacja konkursu “Geografia AI”, który polegał na wykorzystaniu sztucznej inteligencji do przedstawienia wydarzeń z przeszłości lub przyszłości naszej planety. Z wynikami konkursu możecie zapoznać się pod tym linkiem, a poniżej znajduje się zwycięska praca.

1. miejsce w głosowaniu internautów, Nagroda specjalna Dyrektora XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta: Upadek meteorytu. Autor: Kornelia Gałka (515 głosów)

5. Sklep Google Play

Cały czas działa konto GeoEdukacji w Sklepie Google Play. Znajduje się na nim kilkanaście quizów geograficznych (wszystkie bezpłatne), dzięki którym możecie sprawdzać swoją wiedzę z geografii. Znajdziecie tam również aplikacje z podcastami  i testami dla szkoły średniej.

6. Strona GeoEdukacja.edu.pl

Ostatni etap to rozwój tej strony internetowej.

Co jakiś czas pojawiają się nowe wpisy w zakładce materiały i ciekawostki, w których znajdziecie ilustracje, zdjęcia, mapy, transkrypcje wybranych odcinków podcastów. Materiały są pogrupowane według poszczególnych klas. Polecam ten element zarówno dla nauczycieli, którzy znajdą tam materiały urozmaicające lekcje oraz uczniom, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę samodzielnie.

Sprawdzać swoją wiedzę z poszczególnych działów możecie między w zakładce aktywności online / quizy /  piątki z działów, gdzie macie możliwość rozwiązać krótki test, składający się z 5 pytań z wybranego przez was działu. Dycha z geografii to losowe 10 pytań z zakresu całej geografii. Obecnie w bazie znajduje się ponad 1500 pytań. Z kolei quizy geograficzne, to dodatkowe pytania, na które odpowiedzią najczęściej jest jedno słowo. Sprawdzisz w nich rozpoznawanie form rzeźby, znajomość terminów geograficznych i inne elementy.

Patroni mogą korzystać ze strony internetowej w nieco większym stopniu. Specjalnie dla nich dostępna jest zakładka Strefa Patrona, do której uzyskuje się dostęp po zalogowaniu. Można wtedy korzystać z:

  • testów zawierających zadania maturalne, pogrupowane według działów
  • podcastów
  • e booka “Mapy myśli GeoEdukacja”

 

I to wszystko w tym mini podsumowaniu. Nie wszystko zostało w nim opisane, ale pisząc je zacząłem z nadzieją spoglądać na kolejny 2024 rok. Liczę na to, że przyniesie wiele dobrego, czego i  Wam życzę.

patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Wpływ zmian klimatu na wybrane geozagrożenia

Poniższa grafika wykonana jest na podstawie materiałów dostępnych na stronie berkeleyearth.org, jednak postanowiłem ją uzupełnić

15. Relacje człowiek środowisko 18. Problemy współczesnego świata 3. atmosfera

Siła Coriolisa

Siła Coriolisa Siła Coriolisa działa na wszystkie ciała na naszej planecie, które poruszają się na

2. ziemia we wszechświecie

Geografia – klasa 1

Poniżej znajdziecie informacje na temat tego, gdzie znaleźć komplet materiałów multimedialnych przeznaczonych do geografii na

1. Metody badań 2. ziemia we wszechświecie 3. atmosfera 4. hydrosfera 5. litosfera

Kenia. Turystyczny potencjał

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Kenia to kraj, który sąsiaduje z omawianą wcześniej Etiopią.

15. Afryka

Rekordowy 2023

No i niestety mamy kolejny rekord. 2023 to był najcieplejszy rok w historii pomiarów. Tym

15. Relacje człowiek środowisko 18. Problemy współczesnego świata

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz