Stany Zjednoczone

Możesz posłuchać odcinka dotyczącego tematu dla klasy 8 SP: Stany Zjednoczone jako potęga gospodarcza:

Rozmawiając o Stanach Zjednoczonych nie sposób nie wspomnieć o jednym z ich największych (dosłownie) problemów, czyli nadwagi. Podczas gdy w Afryce mamy problemy z niedożywieniem, w USA i wielu innych wysoko rozwiniętych gospodarczo krajach występuje problem nadwagi. Poniższa mapa prezentuje w jaki sposób zmieniło się nasilenie tego zjawiska na przestrzeni ostatnich 28 lat. W 1990 roku najgorszym pod względem problemów z nadwaga był stan Missisipi, ale i tak nie osiągał on wartości powyżej 20%. W 2018 roku nawet najlepiej radzący sobie stan (Kolorado) ma wartość przekraczającą 20% dorosłych z nadwagą a wielu częściach USA odsetek osób z nadwagą przekracza 35%.

Odsetek dorosłych z nadwagą w latach 1990 i 2018 / źródło: https://www.reddit.com/r/MapPorn/comments/ribhum/obesity_in_the_usa_1990_2018/

Stany Zjednoczone to oczywiście największa potęga gospodarcza świata. W dalszym ciągu, chociaż Chinom mocno zależy na tym, aby zmienić tą sytuację. Poniższy wykres pokazuje światową gospodarkę pod względem PKB. Warto porównać USA nie tylko z Chinami, ale także z poszczególnymi krajami Unii Europejskiej. USA wytwarzają 1/4 światowego PKB.

Światowa gospodarka liczona według PKB / źródło: Visual Capitalist

Bardzo ciekawe wnioski można wyciągnąć z poniższych dwóch wykresów, które przedstawiają głównych partnerów handlowych dla wybranych krajów. Wykres z lewej przedstawia zależności w handlu w roku 1960, wykres z prawej strony to już rok 2020. Wyraźnie widać słabnącą pozycję Stanów Zjednoczonych i kilku innych krajów w Europie. A dzieje się tak ze względu na rosnące znaczenie Chin.

Główni partnerzy handlowi wybranych krajów w roku 1960 / źródło: Visual Capitalist
Główni partnerzy handlowi wybranych krajów w roku 2020 / źródło: Visual Capitalist

Rozmawiając o potędze gospodarczej Stanów Zjednoczonych trzeba oczywiście pamiętać o coraz bardziej depczących im po piętach Chinom, ale jednocześnie USA ma w dalszym ciągu sporą przewagę, co dobrze widać na poniższym wykresie przedstawiającym 100 największych firm. Zarówno największe firmy jak i najwięcej tych firm odnajdziemy na polu, które jest przypisane do USA. Infografika dzieli także firmy na poszczególne sektory gospodarki. Zauważcie, że  Stany Zjednoczone cechuje silna obecność firm z branży technologicznej, co stanowi kolejny dowód na ich silny rozwój gospodarczy.

100 największych firm na świecie / źródło: Visual Capitalist

I jeszcze małe porównanie USA z poszczególnymi krajami pod kątem gospodarczym. A raczej, żeby być precyzyjnym to trzeba powiedzieć, że chodzi o porównanie poszczególnych stanów w USA z całymi krajami. Brany jest pod uwagę Produkt Krajowy Brutto. Jak widzicie Texas ma PKB na poziomie Kanady, a Massachusetts na poziomie Polski.

Porónanie PKB poszczególnych stanów w USA z gospodarką wybranych krajów / źródło: https://howmuch.net/articles/comparing-us-states-to-entire-countries-by-gdp-2019
patronite-logos-1

GeoEdukacja to grypodcasty, kanał youtube i ta strona internetowa.

Wspieraj działalność GeoEdukacji w serwisie Patronite

Najnowsze posty:

Tornada i cyklony tropikalne

Wysłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Oba zjawiska, o których sobie dzisiaj powiemy, są to

16. Ameryki 3. atmosfera

Miasta, które chciały wygrać z przyrodą

Posłuchaj tego tekstu w formie podcastu: Istnieją miasta, którym się udało powstać od zera, w

11. Urbanizacja Ciekawostki

Środowisko przyrodnicze Ameryki

Posłuchaj tego materiału jako podcast: Kiedy Krzysztof Kolumb dopłynął do Ameryki, myślał, że jest w Indiach.

16. Ameryki

Wpływ zmian klimatu na wybrane geozagrożenia

Poniższa grafika wykonana jest na podstawie materiałów dostępnych na stronie berkeleyearth.org, jednak postanowiłem ją uzupełnić

15. Relacje człowiek środowisko 18. Problemy współczesnego świata 3. atmosfera

Siła Coriolisa

Siła Coriolisa Siła Coriolisa działa na wszystkie ciała na naszej planecie, które poruszają się na

2. ziemia we wszechświecie

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz